Od trzech miesięcy czuję się gorzej, a stan znacząco pogorszył się kiedy miesiąc temu wyjechałam na
Od trzech miesięcy czuję się gorzej, a stan znacząco pogorszył się kiedy miesiąc temu wyjechałam na studia. Niedawno psychiatra zdiagnozował u mnie łagodną depresję. Od dwóch tygodni biorę Citabax przez pierwszy tydzień 10 mg potem 20 mg. Teraz jest znacznie gorzej, nie pomagają cotygodniowe wizyty w domu. Do tego doszły lęki i myśli samobójcze. Myślę nad rezygnacją ze studiów i dojściu do siebie w domu, bo cała sytuacja mnie przerasta. Na samą myśl o powrocie na studia wpadam w histerię. Depresja uniemożliwia mi naukę, nie potrafię się skoncentrować. Czy jest sens kontynuacji studiów, czy lepiej poświęcić ten czas na regenerację?
4 odpowiedzi
Dzień dobry, opisuje Pani trudności, które prawdopodobnie mają swoje źródło w opuszczeniu domu i wkroczeniu w nowy etap w życiu. Czuje Pani, że nie da rady i myśli o powrocie do domu. Oznacza to rezygnację lub zawieszenie planów. Warto o swoich obawach i wątpliwościach porozmawiać z psychoterapeutą. Etap wkroczenia w dorosłość i tak nastąpi, więc warto się do tego przygotować. Pozdrawiam serdecznie, Ewa Brachun
Dzień dobry! Z tego co Pani opisuje objawy nasiliły się u Pani pod wpływem opuszczenia domu, zmiany otoczenia i wyjazdu na studia. Wiąże się to też z rozpoczęciem nowego etapu w życiu. Takie duże zmiany i nowości, przez które Pani teraz przechodzi mogą się wiązać z powstawaniem kryzysu w życiu. To taka sytuacja kiedy zmiany nas przytłaczają i mamy wrażenie, że nie mamy wystarczających zasobów żeby sobie z nimi poradzić. Warto oprócz wizyty u psychiatry skonsultować się także z psychoterapeutą - najlepiej takim, który pracuje z młodymi osobami. Psychoterapeuta pomoże Pani odzyskać pewność siebie i znaleźć siły do dalszego działania. Pomoże także poradzić sobie i oswoić się z nową sytuacją. Co do leków przeciwdepresyjnych, by zaczęły optymalnie działać potrzeba około miesiąca - proszę więc powoli przyjrzeć się jak dalej będzie układać się Pani samopoczucie. W razie, gdyby myśli samobójcze się pogłębiały może Pani skorzystać z bezpłatnego telefonu dla osób w kryzysie. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki! Zapraszam również do skorzystania z konsultacji z psychologiem online - przez Skype. Aleksandra Juszczyk
Proszę niezwłocznie skontaktować się z psychiatrą. Myśli rezygnacyjnych nie należy bagatelizować. Pozdrawiam
Pojawienie się myśli samobójczych jest bardzo ważnym sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza. Początkowe branie leków psychotropowych może je wywołać, ale nie wolno tego bagatelizować. Proszę zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego. Jednocześnie zachęcam do podjęcia terapii, która pomoże Panu uporać się z przyczynami Pana lęków.
Podobne pytania
- Czy można zażyć Alprox 0,25 mg przed pobraniem krwi, jeśli ktoś panicznie boi się pobierania krwi?
Co oznacza "krytycyzm deklaratywny" z notatek byłego psychiatry a propos mojego Chad?
Witam zażywam Lynagex XR 165 raz dziennie wieczorem. Unikam alkoholu jednak zbliża mi się impreza ur
Dziecko 7 lat w spektrum autyzmu z ADHD, dostal lek Auroxetyn najnizsza dawka. Od prawie 2 miesiecy
5miesięcy przyjmuję Tritico 75na noc.Po konsultacji z psychiatrą przepisał mi Deprexolet ale nie pow
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.





