Od ponad pół roku zmagam się z bólem lewego kolana. Obok dolegliwości bólowych występuje także klika

1 odpowiedzi
Od ponad pół roku zmagam się z bólem lewego kolana. Obok dolegliwości bólowych występuje także klikanie i trzeszczenie przy obciążeniu kolana w zgięciu (np. wchodzenie po schodach, przysiad). W wieku 13-16 lat miałam tendencje do zwichania rzepki, jednak od wielu lat nie zmagam się z tym problemem. Opinie lekarzy co do mojego leczenia nie są zgodne - fizjoterapia, zastrzyki z kwasem hialuronowym, leczenie operacyjne (osteotomia Fulkersona z obniżeniem rzepki o 1 cm, rekonstrukcja MPFL hamstringi). Każdy kolejny lekarz podważa opinie poprzedniego. Od pół roku stosuje fizjoterapię, która nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a dolegliwości bólowe się nasilają.

Badanie MR prawego lewego uwidoczniło:
- wiezadła krzyzowe o zachowanej ciagłosci, bez widocznych uszkodzen.
- wiezadła poboczne o zachowanej ciagłosci, bez widocznych uszkodzen.
- łakotka boczna i przysrodkowa o prawidłowej strukturze, połozone prawidłowo.
- chrzastka stawowa rzepki o niejednorodnym sygnale z drobnymi, powierzchownymi, pionowymi peknieciami w czesci
centralnej Chondromalacja I/II st.
Ubytek chrzastki o srednicy 6mm zlokalizowany w centralnej czesci powierzchni stawowej kłykcia przysrodkowego piszczeli;
głebokosc ubutki w jego srodkowej czesci obejmuje ok. 70% chrzastki. Chondomalacja II/III st.
Poza tym chrzastki stawowe o gładkich zarysach, bez cech chondromalacji.
- strefa obrzeku szpiku w przednio-przysrodkowej czesci rzepki na poziomie przyczepu troczka przysrodkowego.
Poza tym struktury kostne bez widocznych uszkodzen.
- rzepka typu II/ III z cechami wysokiego połozenia; index Insall-Salvati 1,49.
W górnej czesci wciecia udowego stawu rzepkowo-udowego kat chrzestny wciecia ok.170 stopni; cechy hipoplazji górnej
czesci kłykcia przysrodkowego (typ C wg Dejoura). W srodkowej czesci wciecia kat ok. 145 stopni. Index TT-TG ok. 20mm.
- ciało Hoffy w normie, bez cech konfliktu.
- ilosc płynu wewnatrzstawowego nie jest znamiennie zwiekszona.
Podrzepkowy fałd maziówki siega dołu miedzykłykciowego (ligamentum mucosum), nieco obrzekniety w odcinku pomiedzy
wiezadłem poprzecznym kolana a dołem miedzykłykciowym.
Niewielkie pogrubienie fałdów błony maziowej w zachyłku nadrzepkowym.

Wyniki badania RTG:
Stawy rzpkowo udowe dysplastyczne. Powierzchnie rzepokowe kości udowych ze zwiększonymi kątami kostnymi i hipoplastycznymi kłykciami przyśrodkowymi.
Rzepki typu II/III ustawione wysoko z cechami bocznego pochylenia i bocznego podwichnięcia. W okolicy przyczepu troczków przyśrodkowych do lewej rzepki widoczne fragmenty kostne/skostnienia o wymiarze po ok. 5-7mm.
Poza tym zarysy stawów rzepkowo-udowych gładkie. Szpary stawów udowo-piszczelowych prawidłowej szerokości o gładkich zarysach.

Ponadto:
szyjki kości udowych ustawione są antewersji. Kąt antewersji po prawej wynosi +15st., po lewej +9st.
Obustronnie zwiększona antetorsja kości udowych, po prawej kąt antetorsji wynosi obustronnie +29st. (norma +12st.)
Obustronnie rotacja zewnętrzna na poziomie stawów kolanowych, po prawej kąt rotacji wynosi 12st., po lewej 11st.

Bardzo proszę o pomoc.
Patella alta (wysokie ustawienie rzepki) odmiana anatomiczna, postępowanie zachowawcze i/lub operacyjne zależne jest między innymi od wieku chorego i oczekiwań do do uprawiania np sportu. Proponuję wybrać ośrodek doświadczony w artroskopowych zabiegach operacyjnych stawu kolanowego