Od pewnego czasu zmagam się z nawykiem w postaci drapania głowy i skubania włosków z brody i z nosa.

5 odpowiedzi
Od pewnego czasu zmagam się z nawykiem w postaci drapania głowy i skubania włosków z brody i z nosa. Nie odczuwam swędzenia, tylko silna potrzebe zdrapania wszystkiego co się zagoiło na glowie i tak juz jest od kilku lat. Nie jestem w stanie tego kontrolowac. Wcześniej miałam problem z okaleczaniem się i wyrywaniem sobie pojedynczo włosów z głowy. Łącznie to trwa ponad 10 lat. Boje się, ze tym drapaniem doprowadze do czegos powaznego. Ostatnio zaczelam odczuwac niepokoj który nasila sie wieczorem i nie pozwala mi spać. Stresuje sie pracą, staram sie prowadzic zdrowy tryb zycia, nie znajduje ukojenia w sporcie. Nie wiem czy powinnam sie udac do psychiatry czy psychologa, serdecznie prosze o poradę. Mam 27 lat.
Dzień dobry,
Myślę, że może udać się Pani na konsultację psychoterapeutyczną. Diagnoza problemu pozwoli znaleźć przyczynę Pani zachowań. Niestety przed internet nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej, dlatego zalecam konsultację psychologiczną, tak jak pisałem w celu poznania przyczyn, przebiegu i głębszego podłoża Pani trudności.
Pozdrawiam
Maciej Misztal

Dzień dobry,

Kolega powyżej słusznie zasugerował konsultację z psychoteraputą w celu przyjrzenia się jakie może być podłoże Pani objawów.
Od siebie dodam tylko, że konsultacja z mądrym psychiatrą też będzie wartościowa żeby wykluczyć czysto medyczną przyczynę takich zachowań.
Pisząc mądry psychiatra mam na myśli osobę, która najpierw wysłucha i będzie chciała zrozumieć sytuację drugiej osoby znanim wypisze receptę.

Pozdrawiam,

Krzysztof Błażejewski.
Dzień dobry. Najlepiej byłoby, aby udała się Pani do psychoterapeuty z którym porozmawia Pani o tych dolegliwościach i będzie mogła Pani dotrzeć do źródła problemu natury psychicznej. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Objawy, o których Pani wspomina, mogą wskazywać na występowanie zaburzeń lękowych, jednakże rzetelna diagnoza jest możliwa dopiero po przeprowadzeniu osobistej rozmowy w gabinecie. Zachęcam, by umówić się na spotkanie z psychoterapeutą, na którym wspólnie ze specjalistą zgłębi Pani naturę swoich objawów oraz podejmie działania zmierzające do zmniejszenia ich nasilenia. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Opisane przez Panią objawy wiąże z wysokim poziomem napięcia wewnętrznego, które manifestuje się zachowaniami o autoagresywnym charakterze -zalecam pracę terapeutyczną.