Od paru miesięcy boli mnie gardło.Jest to ból umiarkowany ale czuję cały czas.Gdy dotykam brodą klat

4 odpowiedzi
Od paru miesięcy boli mnie gardło.Jest to ból umiarkowany ale czuję cały czas.Gdy dotykam brodą klatki piersiowej odczuwam duszności.Wydaje mi się,że moje węzły chłonne są powiększone.Byłam u specjalisty pół roku temu i nic nie stwierdził.A ból nadal odczuwam.
Witam serdecznie!
W tym przypadku trudno o jednoznaczną diagnozę. Opisywane objawy najbardziej odpowiadają rozpoznaniu suchego zanikowego nieżytu błony śluzowej gardła i krtani?
Konieczna kompleksowa ocena larygologiczna uzupełniona o badania dodatkowe?
W odniesieniu do odczuwanych dolegliwości bólowych - przyczyną może być:
- suchy zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła,
- zmiany zwyrodnieniowe itp w obrębie kręgosłupa szyjnego
- zespół wydłużonego wyrostka rylcowatego,
- zatrzymane zęby mądrości (ósemki)
- dolegliwości neuralgiczne związane z nerwem językowo-gardłowym, rzadziej nerwerm tródzielnym
- refluks przełykowo-gardłowy
- może wiązać się z tzw. zwiększonym czynnościowym napięciem mięśnia pierścienn-gardłowego?

Konieczna wydaje się pełna ocena kliniczna (otolaryngologiczna) uzupełniona o ewentualne badania dodatkowe: Endoskopia nosogardła, gardła środkowego oraz gardła dolnego i krtani oraz górnego odcinka drogi pokarmowej (gastroskopia), ph-metria, manometria, USG tarczycy, pobranie materiału do badania mikrobiologicznego, badanie ASO, ocena radiologiczna kręgosłupa szyjnego?
W przypadku pytań wątpliwości, chęci ukierunkowania dalszego leczenia służę pomocą!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam.

Warto może wykonać usg szyi z oceną węzłów chłonnych i bad laryngol - ocena gardła i krtani- może to być banalny nieżyt gardła lub refluks żoładkowy a mogą to być inne przyczyny trudno powiedzieć coś konkretniejszego
Może trzeba poszukać innego specjalisty. trwa to zbyt długo.
pozdrawiam,
Prof. A. Krzeski
Zapraszam na wizytę