Od około15 lat mam problem z kręgosłupem lędźwiowym (poziom L4-L5, zniesiona lordoza lędźwiowa, zmiany dehydrytacyjne krążka, obniżenie wysokości, wypuklina 4 mm - wyniki z ostatniego RM). Rehabilitacja niestety już nie pomaga. Zostało mi zaproponowane założenie dystraktora międzykolczystego - helifix. Chciałbym zapytać czy leczenie i zabieg założenia dystraktora jest skuteczny, daje duże szansę poprawy i uniknięcia większej operacji oraz czy jest powszechnie stosowany ponieważ nie ma szerszych informacji o takim leczeniu?
Dzień dobry. Jest to metoda leczenia dosyć często stosowana, ALE przy obniżonej wysokości przestrzeni i zniesionej już lordozie lędźwiowej taka kwalifikacja budzi istotną kontrowersję. Rozwarcie struktur tylnych na dystraktorze międzykolczystym przy odniżonej wysokości krążka (przednia część segmentu ruchowego) nie tylko tej lordozy nie odtworzy, ale może spowodować także niekorzystne skośne ustawienie kręgów nazywane kifozą i mogące być źródłem kolejnych istotnych problemów. Jest to oczywiście tylko teoria, bez obejrzenia zdjęć i zbadania pacjenta nie da się zaplanować operacji. Istnieją natomiast inne metody leczenia które pozwalają uniknąć opisanej przeze mnie wcześniej niekorzystnej sytuacji. W razie potrzeby zapraszam na wizytę. Pozdrawiam

Dzień dobry !
Zmiany, które zostały opisane nie zawsze wymagają interwencji neurochirurgicznej. W zależności od rodzaju dolegliwości oraz badania pacjenta można ustalić nie operacyjne celowane leczenie przeciwbólowe. W razie potrzeby zapraszam na konsultację.

lek. Jan Bieliński
lek. Jan Bieliński
Neurochirurg
Włocławek
Odpowiedź na pytanie wymaga osobistej wizyty u specjalisty w celu badania lekarskiego i obejrzenia wyników badań obrazowych. Zapraszam na konsultację.

Specjaliści w zakresie leczenia: przepuklina kręgosłupa

Dorota Siemińska-Puciato

Dorota Siemińska-Puciato

Anestezjolog

Warszawa

Agnieszka Bujak-Krok

Agnieszka Bujak-Krok

Neurolog

Krzeszowice

Anna Maria Rudnicka

Anna Maria Rudnicka

Neurolog, Terapeuta

Warszawa

Katarzyna Szacka

Katarzyna Szacka

Neurolog

Warszawa

Sebastian Grzyb

Sebastian Grzyb

Neurochirurg

Bydgoszcz

Ryszard Bielski

Ryszard Bielski

Neurolog

Zakopane

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: przepuklina kręgosłupa

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.