Od około trzech lat odczuwam silny ból w prawym nadgarstku (podczas odgięcia ręki w podporze, a osta

3 odpowiedzi
Od około trzech lat odczuwam silny ból w prawym nadgarstku (podczas odgięcia ręki w podporze, a ostatnio przy np. mocnym ściśnięciu gąbki), w tym roku ból pojawił się również w lewym nadgarstku. Po konsultacjach z rehabilitantami podejrzewam zespół cieśni nadgarstka, jednak nie mam objawów promieniowania ani w górę ręki ani nie drętwieją mi palce, co jak wyczytałem jest charakterystyczne dla tej choroby. Rezonans magnetyczny nadgarstka oraz zdjęcie rtg nie wykazały odchyleń od normy. Czy mimo to należy spodziewać się ZCN oraz jak postępować w dalszym leczeniu?
Witam serdecznie.
By postawić prawidłową diagnozę o ZCN należy uwzględnić badanie podmiotowe i przedmiotowe w tym badania dodatkowe jak np. USG lub EMG. W przypadku tego drugiego daję nam ono odpowiedź o faktycznym problemie z przewodnictwem nerwowym z określeniem lokalizacji w którym to zaburzenie ma miejsce. Istnieje kilka innych problemów mogących dawać opisane dolegliwości. Polecam udać się do fizjoterapeuty, który wykona odpowiednie testy funkcjonalne i określi przyczynę bólu. Możliwe, że jest ona związana z mechanicznym problem w obrębie samego nadgarstka ale swoje podłoże może mieć nawet w obrębie łopatki.
Pozdrawiam
Robert Hetman

Witam. Po Pani objawach można wnioskować, że istnieje problem w nadgarstkach, jednak konieczna jest diagnoza fizjoterapeutyczna, aby ocenić, która struktura jest rzeczywiście źródłem bólu oraz jaki proces się do niego przyczynił: hypomobilność czy niestabilność. Koniecznym jest również zbadanie klatki piersiowej oraz obręczy barkowej, gdyż mają one znaczny wpływ na mechanikę całej kończyny górnej. Pozdrawiam
Dokładnie tak jak mówi mój przedmówca - decyduje badanie przewodnictwa nerwowego - EMG. Tylko ono może ostatecznie potwierdzić ZCKN.