Od około roku mam problem ze skaczącym nerwem obok oka. Do tej pory wiązałam to z tikiem nerwowym, j

8 odpowiedzi
Od około roku mam problem ze skaczącym nerwem obok oka. Do tej pory wiązałam to z tikiem nerwowym, jednak pomimo braku nerwowych sytuacji, skaczący nerw się utrzymuje. Niedawno byłam u dentysty i okazało się, że wokół mojej ósemki jest torbiel, która może naciskać na nerw. Czy jest możliwe, że uciskanie na ten nerw powoduje skakanie mięśnia przy oku?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Witam, jest to bardzo mało prawdopodobne by torbiel przy zębie mądrości spowodowała 'tik' mięśnia okoruchowego oka, choć anomalie anatomiczne zdarzają się. Mieśnie oka unerwione sa przez nerw bloczkowy, okoruchowy lub odwodzący które znajdują daleko od nerwu trójdzielneo, który w szczęce tak gdzi ejst rzeczony ząb mądrosci jest tylko nerwem czuciowym a nie ruchowym , wyklucza to więc inicjowanie 'tiku'. Polecam jednak leki z magnezem jak MagneB6 albo Slowmag by uzupełnić niedobory tego pierwiastka oraz wizytę u okulisty, tak aby sprawdzic struktury oka. Pozdrawiam

Dzień dobry.
Proponowałabym usunięcie ósemki, tym bardziej , ze jak stwierdził Pani dentystajest tam torbiel przy wierzchołku. Zabieg usunięcia ósemki i tak jest bezwzględnie o wykonania a czy wpłynie to na skurcze mięśnia trudno jednoznacznie ocenić. Dokładnego przebiegu nerwów bez rezonansu magnetycznego nie da sie ocenić. Przydałaby sie rownież konsultacja neurologiczna a doraźnie duże dawki magnezu.
W naszym gabinecie przyjmuje bardzo dobry chirurg szczekowo - twarzowy dr N med Piotr Chomik. W razie potrzeby możemy umówić do doktora na wizytę.
Z poważaniem
Malgorzata Zajac
Jest to prawdopodobne. "Skaczący nerw"może być też skutkiem braku magnezu.
Bez badania nie jestem w stanie ocenić czy taka sytuacja może mieć miejsce radzę się skonsultować z chirurgiem stomatologicznym
Witam serdecznie,
Ciężko powiedzieć nie widząc zakresu torbieli według ósemki, ale raczej mała szansa, żeby powodowało to opisany tik nerwowy. Jednak jeśli jest torbiel wokół ósemki, szczególnie sięgająca nerwu, to należy się takim zębem jak najszybciej zająć, bo inaczej może się to skończyć znacznie poważniejszymi konsekwencjami niż tik nerwowy.
Tak, potencjalnie tego typu torbiel może uciskać nerw. Proszę pamiętać, że torbiele mają tendencję do rozrostu, zatem opisana sytuacja wskazuje na bezwzględne wskazanie do usunięcia ósemki wraz z torbielą. Zabieg powinien być poprzedzony diagnostyką rentgenowską w postaci tomografii (CBCT) . Pozdrawiam i życzę zdrowia. lek, dent. Renata Sznajder
Dzień dobry. Przyczyną jest niedobór magnezu. Pozdrawiam.
Witam!
Proszę zacząć leczenie od likwidacji torbieli.
Torbiele mają tendencje do powiększania się i ucisku na przylegające tkanki.
Czy ta torbiel uciska na nerwy zawiadujące ruchami gałki ocznej, okaże się po jej likwidacji.
Z punktu widzenia anatomii człowiek jest to mało możliwe.
Pozdrawiam.
dr Joanna Ziółkowska