Od kilku tygodni zmagam się z silnym bólem lewego kolana, ból ten uniemożliwia normalne funkcjonowan

1 odpowiedzi
Od kilku tygodni zmagam się z silnym bólem lewego kolana, ból ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie (nie mogę chodzić) podczas spoczynku nic nie boli. Pierwszy lekarz do którego trafiłem stwierdził iż "nie ma smarowania w kolanie" więc zaaplikował mi zastrzyki na pierwszej wizycie zastrzyk ze środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi oraz kolagen z kwasem hialuronowym na drugiej wizycie ten sam zestaw.... nie przyniosło to żadnych rezultatów. Podjąłem decyzję o zrobieniu rezonansu magnetycznego kolana, w ten sam dzień otrzymałem płytę bez opisu i udałem się z nią do kolejnego ortopedy który po obejrzeniu obrazu z rezonansu stwierdził iż są to zaawansowane stany zwyrodnieniowe w kolanie, w rezultacie dostałem kolejny zastrzyk w kolano który miał zatrzymać dalsze postępowanie stanu zwyrodnieniowego i osłabić ból w kolanie (trzeci dzień po zastrzyku i ból nie ustępuje) oraz do stosowania Biofenac oraz Elmetacin,. Zalecono mi również odciążanie w miarę możliwości bolącego kolana oraz uczęszczanie na rehabilitację ( chodziłem na nią już przed wizytą ponieważ czułem że coś jest nie tak) W dniu dzisiejszym otrzymałem opis rezonansu który bardzo mnie zaniepokoił :

Badanie MR lewego stawu kolanowego. ACL, PCL, MCL, LCL o zachowanej ciągłości i jednorodnym sygnale. Na granicy trzonu oraz rogu tylnego MM skośna szczelina pęknięcia z cechami kontaktu z powierzchni stawowej piszczelowej. Częściowe oderwanie rogu tylnego od korzenia MM. Obwodowe przemieszczenie MM o 4mm. LM o niezmienionej budowie. Ustawienie rzepki prawidłowe. W przednio-przyśrodkowej oraz środkowej części MFC odcinkowo nierówne zarysy zewnętrzne chrząstki stawowej. Poza tym powierzchnie stawowe gładkie. Płyn w zachyłki nadrzepkowym tworzy warstwę grubości 7mm. Ścięgno m. czworogłowego uda oraz więzadło rzepki w normie. Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe. Troczki rzepki zachowane. Ścięgno m. podkolanowego prawidłowe. Dystalny odcinek pasma biodrowo-piszczelowego prawidłowy. Rozległy obrzęk/stłuczenie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej. Podejrzenie złamania MTC. Wnioski; LMM. Podejrzenie złamania kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej. Chondropatia MFC.

Co oznacza ten opis??? Co mam dalej robić, trzymać się otrzymanych zaleceń czy udać się z tym opisem ponownie do lekarza?
Dzień Dobry!
W tej sytucja w pierwszej kolejności jest wskazane leczenie obrzęku szpiku i potencjalnego złamania (oszczędzanie, kule, prepraty wspomagające gojenie kości i obrzęk szpiku). Kolejno do leczenia jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej- szew łąkotki lub jej rekonstrukcja oraz reinsercja (czyli naprawa) uszkodzonego korzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Niezaopatrzenie uszkodzenia korzenia łąkotki kończyć się może szybko zmianami zwyrodnieniowymi stawu kolanowego.
Do oceny są uszkodzenie chrząstek stawowych (rekonstrukcja lub leczenie wspomagające).
Dr Paweł Sokołowicz