Od kilku lat leczę się na zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie oraz cyklotymie. Ostatnimi cz

5 odpowiedzi
Od kilku lat leczę się na zaburzenie osobowości chwiejnej emocjonalnie oraz cyklotymie. Ostatnimi czasy wybrałam się na emigrację do Holandii, bo myślałam że wszystko już ze mną lepiej, jednak każda próba podjęcia pracy na dłużej kończy się fiaskiem. Nerwy, płacz, irytacja, albo wzmożona energia towarzyszą mi każdego dnia. Kilka razy dziennie dziwnie zmienia mi się nastrój. Często też miewam problemy z relacjami z ludźmi, boje się wyjść sama z domu, boje się sama chodzić ulica, jeździć rowerem - wszędzie widzę zagrożenie. W dodatku nadużywam alkoholu. Odstawienie leków mogło pogorszyć mój stan? Jak sobie samodzielnie radzić w takich sytuacjach? I co zrobić, żeby praca nie była czynnikiem blokującym?
Leczy się Pani farmakologicznie czy psychoterapeutycznie? Jeśli tylko w jeden z powyższych sposobów warto pomyśleć o drugim, jeśli chodzi o zaburzenia osobowości wydaje mi się że niezbędna byłaby terapia psychodynamicznym, z tego co Pani opisuje jest możliwość że cierpi Pani na zaburzenia lękowe, lecz nie chciałbym diagnozować na odległość. Tak, odstawienie leków + alkohol na pewno mają wpływ na to jak się Pani czuję.Mam nadzieję że pomogłem pozdrawiam Jan Znajdek

Stany lękowe i zmiany emocjonalne można wyciszyć odpowiednią terapią i wprowadzeniem unormowanego trybu życia. Jeśli miała Pani wcześniej dobrze dobrane przez psychiatrę leki, które poprawiły Pani stan może warto do nich wrócić. Alkohol również nie pomaga w takiej sytuacji, być może substytuuje sobie nim Pani efekt leków, ale w szerszej perspektywie sprzyja zmianom nastrojów i niestabilności emocjonalnej. Kwestie związane z relacjami w pracy również mogą zostać poprawione w czasie nauki odpowiednich umiejętności społecznych w czasie terapii. Bardzo skuteczną terapią przy problemach Borderline jest DBT Marshy Linehan. Zmiany związane z emigracją na pewno nie pomogły poczuciu stabilności i bezpieczeństwa. Jak dawno temu się Pani przeprowadziła? Jakie są okoliczności tej przeprowadzki? Jeśli czuje się Pani komfortowo z holenderskim może warto zwrócić się do terapeuty na miejscu, ponieważ wskazana byłaby terapia w gabinecie; natomiast jeśli nie ma Pani takiej możliwości coraz więcej terapeutów pracuje online z klientami i może Pani znaleźć w ten sposób psychologa pracującego po polsku. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam. W Pani sytuacji leczenie farmakologiczne to za mało. Polecam dodatkowo psychoterapię poznawczo-behawioralną. Terapia DBT powinna poprawić Pani funkcjonowanie. Jeśli uczęszcza Pani na psychoterapię i ona nie pomaga, to może warto zmienić terapeutę albo nurt psychologii. Warto korzystać z pomocy psychologicznej, gdy jest Pani w Polsce i za granicą. Pozdrawiam
Myślę, że odstawienie leków samodzielnie nie jest dobrym pomysłem, a alkohol zdecydowanie nie wpływa dobrze na Pani stan.
Konsultacja u dobrego psychiatry + terapia. Terapię część terapeutów prowadzi przez Skype, więc nawet będąc za granicą można w niej uczestniczyć. Pozdrawiam
Dzień dobry. Kłopot polega na tym, że samodzielnie nie poradzi sobie Pani z lękami przed ludźmi, z samotnością, obawami i rozchwianiem emocjonalnym. Pani (jak każdemu z nas) potrzebna jest najpierw jedna zdrowa, dobra relacja z kimś zaufanym (to może być ktoś z rodziny, przyjaciel, terapeuta) a następnie zbudowanie całej sieci wsparcia społecznego. Koniecznie proszę poszukać kogoś, z kim będzie mogła pani rozmawiać, rozmawiać, szukać zrozumienia i wsparcia i kto pomoże Pani odbudowywać wewnętrzny spokój i wiarę w siebie. Dla rodaków na obczyźnie dobrym rozwiązaniem jest terapia on-line.