Od kilku dni noszę aparat ortodontyczny samoligatorujący. Dziś, po szczotkowaniu zębów, zauważyłem ż

1 odpowiedzi
Od kilku dni noszę aparat ortodontyczny samoligatorujący. Dziś, po szczotkowaniu zębów, zauważyłem że jeden z zamków na przednich zębach wygląda inaczej niż pozostałe, tak jakby był otwarty. Czy to możliwe, aby zamek tego typu otworzył się sam?
Ortodonta ma obowiązek poinformować pacjenta o kłopotach z aparatem podczas jego noszenia. Pana nikt nie poinformował, dlatego się Pan martwi taką małą sprawą.
Zamki samoligaturujące mają wbudowane klapki zamykające, łuk ślizga się wewnątrz zamka, nie ma tarcia , bo nie ma gumek na zamkach ale jakoś ten drut musi się tam trzymać. Przytrzymuje go ta klapka, żeby z zamka nie wypadł. Myjąc zęby włosie szczotki może tą klapkę łatwo otworzyć. I tak właśnie mogło stać się u Pana. Mógł też lekarz zapomnieć zamknąć jednej klapki. Proszę delikatnie paznokciem klapkę pionowo przesunąć w dół lub w górę żeby się zamknęła a ortodontę poprosić o instruktaż do tego aparatu.