od kilku dni mam ciągle zawroty głowy i jest mi słabo co mam zrobić ? Na co to wskazuje, dodam iż pr

3 odpowiedzi
od kilku dni mam ciągle zawroty głowy i jest mi słabo co mam zrobić ? Na co to wskazuje, dodam iż prawdopodobnie mam nerwicę i czy to ma jakiś z tym związek ?
Dzień dobry,
Szkoda, że tak ogólnie opisał/-ła Pan/Pani problem, gdyż na podstawie tak niewielu informacji nie jestem wstanie obszerniej się wypowiedzieć na ten temat. Zaciekawiło mnie to sformułowanie, że najprawdopodobniej to nerwica. W tym miejscu rodzi się wiele pytań np. Skąd takie przypuszczenia? Jakie ma Pan/Pani objawy? Od kiedy to trwa? itp. Samo w sobie pojęcie nerwicy jest współcześnie uważane za bardzo nieprecyzyjne i trochę niefachowe, gdyż tak naprawdę zawiera w sobie mało informacji. Bardzo szkoda, że nie napisał Pan/Pani o objawach, bo to pozwoliłoby mi lepiej ocenić sytuację. Nerwica oczywiście może mieć związek z objawami somatycznymi, ale nie jestem wstanie ocenić czy konkretnie u Pana/Pani taki związek ma miejsce. Istnieje zawsze taka opcja, że ma to związek z problemami ze zdrowiem fizycznym np. anemia, poważne niedobory w organizmie itp. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty lub psychiatry celem postawienia diagnozy i dobrania metod leczenia (jeśli rzeczywiście problem ma podłoże psychiczne). Mam nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.

Na początek sugeruję wizytę u internisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Należy sprawdzić, czy opisywane objawy nie wynikają z problemu somatycznego. Jeśli zlecone wyniki nie wskażą nieprawidłowości można rozważyć psychogenne źródło.

Wówczas sugeruję konsultację u psychologa lub psychoterapeuty. Pozwoli ona doprecyzować jaka sytuacja oraz emocje mogą kryć się za objawami. Następnie może Pan / Pani zdecydować się na psychoterapię.

Objawy somatyczne, na podłożu emocjonalnym można leczyć psychoterapią.

Wszystkiego dobrego. Powodzenia.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta Warszawa, Włocławek
Dzień dobry, niewiele Pan/Pani powiedziała o sobie i swoim funkcjonowaniu, rozumiem, że być może wynika to z poczucia lęku o swoje zdrowie i chęć uzyskania szybko pomocnej rady. Jeśli objawy nie ustępują, to korzystne byłoby skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym, który ewentualnie skieruje Pana/Panią na dalsze badania. Równolegle mówi Pan/Pani o możliwej nerwicy. Czy jest ona zdiagnozowana przez specjalistę? Tego typu objawy mogą rzeczywiście nawiązywać do nerwicy bądź innych trudności w obszarze psychicznym. Żeby jednak mieć pewność, myślę, że należy skontaktować się zarówno z lekarzem, jak i z psychoterapeutą, który by potwierdził ewentualną nerwicę, bądź inne trudności. Warto dodać, że taka forma spotkania ze specjalistą ma wysoką skuteczność w leczeniu nerwic i wypracowywaniu trwałej zmiany funkcjonowania. Pozdrawiam, Wioletta Robaszewska