od Jakiegoś czasu mam wrażenie ze depresja mi powróciła, jak to rozpoznać ?

4 odpowiedzi
od Jakiegoś czasu mam wrażenie ze depresja mi powróciła, jak to rozpoznać ?
Dzień dobry. Warto udać się na konsultacje do psychoterapeuty/psychiatry. Można również samemu przyjrzeć się objawą jakie u Pani/Pana występują i porównać z objawami depresyjnymi. Pozdrawiam

Dzień dobry. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji skorzystanie z wizyty u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry - dobrze, żeby diagnozę postawił profesjonalista. Czy poprzedni epizod depresji był leczony? W takim razie warto skontaktować się z lekarzem lub terapeutą, który wówczas leczył objawy. Pozdrawiam serdecznie.
Depresję należy brać pod uwagę, gdy stan gorszego samopoczucia utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie, jednak gdy objawy mają duże nasilenie i pogorszenie postępuje w szybkim tempie, okres ten może być krótszy. Symptomy to m.in. obniżenie nastroju, zobojętnienie, utrata radości przeżywania, zniechęcenie, utrata zainteresowań, szybkie męczenie się, zmniejszony poziom energii i aktywności, kłopoty z koncentracją, z podejmowaniem decyzji, obniżona samoocena, negatywny obraz siebie, świata i przyszłości, poczucie winy, lęk i przykre myśli, zaburzenia snu, popędu seksualnego, apetytu, myśli i zamiary samobójcze. Z klinicznego punktu widzenia podstawowe objawy depresji to zaburzenia nastroju, zaburzenia napędu i zaburzenia rytmów biologicznych. Jeśli Pani stan niepokoi Panią, warto skontaktować się ze specjalistą, który oceni Pani stan i dobierze profesjonalne metody pomocy.
Dzień dobry! Następujące objawy, utrzymujące się od conajmniej dwóch tygodni, mogą wskazywać na epizod depresji: obniżony nastrój, utrata zdolności do odczuwania przyjemności, zmiany apetytu i wagi ciała, problemy ze snem, zmiany w poziomie aktywności, zmęczenie, poczucie braku własnej wartości lub nieadekwatne poczucie winy, trudności z koncentracją, nawaracające myśli o śmierci lub samobójstwie. Jeśli zauważa Pan/Pani u siebie wyżej wymienione objawy, warto udać się do specjalisty, np. lekarza psychiatry albo psychoterapeuty, żeby ustalić diagnozę i odpowiedni plan leczenia. Znalezienie profesjonalnej pomocy może być pierwszym krokiem do poprawy własnego zdrowia i samopoczucia. Serdecznie pozdrawiam, Wojciech Ilski.