Od dziecka (od 15 roku życia) miałam zdiagnozowana depresję z symptomami samookaleczenia się (leczon

2 odpowiedzi
Od dziecka (od 15 roku życia) miałam zdiagnozowana depresję z symptomami samookaleczenia się (leczona byłam "psychotropami" przez długi okres czasu - 2 lata, terapia przerwana nie dająca żadnych rezultatów). Wcześniej - w czwartej klasie podstawówki miałam anoreksje (nieleczona) - wyszłam z tego sama, jednak wpadłam w otyłość przez długi okres czasu. Do dnia dzisiejszego nie potrafię cieszyć się życiem, wszystko widzę w "czarnych kolorach", jestem przekonana, że nic mi się nie uda w życiu. Mam epizody, że danego dnia jestem zadowolona uśmiechnięta ect i nagle jakby ktoś mnie podmienił (jakby bez powodu) nastaje smutek i obawy. Do tego ost doszły ponowne problemu z jedzeniem (panicznie boję się przytyć - od 3 lat udało mi się wrócić do wagi sprzed otyłości - ważę 52 kg przy wzroście 158). Mam wykupioną dietę, ale i tak jak cokolwiek zjem boli mnie brzuch, mam nudności i myślę tylko o tym czy przytyje, liczę obsesyjnie kalorie nie tylko sobie, ale także bliskim, im więcej zjem tym więcej ćwiczę. Nie wiem gdzie już się udać po poradę (mam niemiłe wspomnienia z terapii) a koszta prywatnej wizyty mnie przerażają (nie zarabiam dużo - jestem świeżo po studiach)... Ile w dzisiejszej dobie pandemii kosztuje wizyta, gdzie mam się ew. udać z moimi powyższymi problemami?
Zaburzenia odżywiania mogą przybierać różne formy w czasie ich trwania, zdecydowanie trzeba je leczyć, ustalić wysoko priorytet zdrowia, bez względu na koszty. Dodatkowo pojawiają się współtowarzyszące trudności z nastrojem. Sądzę, że można zacząć od lekarza psychiatry specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania. Będzie on mógł zasugerować lokalne miejsca, w których terapia zaburzeń odżywiania jest prowadzona w ramach NFZ. Przy pogorszeniu stanu zdrowia można zgłosić się do szpitala - w Polsce zaburzenia odżywiania w szpitalu są leczone np. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie i zycze wszystkiego dobrego