Od dziecka mam bardzo niską samoocenę i krytyczne nastawienie do wszystkiego co robię. Lubię rysowac

6 odpowiedzi
Od dziecka mam bardzo niską samoocenę i krytyczne nastawienie do wszystkiego co robię. Lubię rysowac, ale to powoli przestaje mi sprawiać satysfakcję - nienawidze wszystkiego co tworzę, mówię, jak wyglądam, jak myślę. Nie mogę iść do psychologa, jestem jeszcze na utrzymaniu rodziców, a oni myślą, że sobie wymyślam. Mówią tylko, ze inni mają gorzej, a ja mam dobrze, tylko za mało obowiązków. Problem jest taki, że wszystkiego mi się odechciewa. Nie widzę sensu w niczym co robię, to demotywujące. Swoją przyszłość widze czarno, nie nadaje się do niczego. Mam okropne problemy socjalne, stresuje się zwykłym wyjściem po chleb do sklepiku. Mam natłok myśli. Nie wiem co robić, obwiniam siebie o to, że przesadzam. Czuje, że nic mi się nie należy i nie mam prawa do uczuć. Ze życie nie jest dla mnie, chociaż nie mam myśli samobójczych. Po prostu mam wszystkiego dosyć. W pewnym sensie cierpię wewnętrznie z powodu tego, że wszystko co robię, lubię, słucham, oglądam - jest głupie i bezwartościowe. Rodzice oczywiście mówi, że życie takie jest i ktoś, kto ma wyższe poczucie własnej wartości jest "nienormalny"
Chciałabym... po prostu... chyba zapytać się czy mają rację? Wizja takiego życia, życia w nienawiści do siebie nie jest niczym przyjemnym i motywującym. Czy egzystencja musi tak wyglądać?
Nie, nie musi. Można to zmienić, jedną z metod jest psychoterapia np. CBT i/lub terapia schematu. Zapraszam na konsultacje.

Dzień dobry. Trudno powiedzieć, co jest normą, lecz ogólnie uważa się, że zdrowie polega na stabilnej samoocenie, poczuciu względnego szczęścia i spokoju. Jeśli tego nie odczuwamy, warto udać się po pomoc. Z tego, co Pani napisała, zrozumiałam, że nie jest Pani pełnoletnia, czy tak? Jeśli tak, to czy ma Pani możliwość kontaktu z psychologiem szkolnym? Jeśli nie, istnieją również telefony zaufania dla młodzieży, które są świetnym miejscem udzielającym wsparcia, np. telefon Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jeśli jest Pani pełnoletnia, a nie ma Pani funduszy na odpłatną pomoc, warto udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Cześć!
Twój opis wskazuje na to, że masz myśli rezygnacyjne. W dodatku odczuwasz ich natłok, co przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu. Sytuacji nie ułatwia Ci także środowisko rodzinne, które (z tego co piszesz) neguje Twoje emocje i nie daje Ci przestrzeni do rozmowy o swoim samopoczuciu. Jeżeli masz możliwość zgłoś się do psychologa szkolnego - on powinien pokierować Cię w miejsce, gdzie będzie możliwa chociażby darmowa pomoc u Ciebie w mieście. Jeżeli ta opcja nie wyjdzie zadzwoń na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Jesteś tam całkowicie anonimowa, a telefon czynny jest całodobowo. Zachęcam Cię do porozmawiania ze specjalistami :)
Zachęcam gorąco do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty, problem wydaje się być złożony.
Cześć! Samoocena służy nam do poznawczego oceniania siebie za pomocą sądów i przekonań, tak samo oceniania tego co robimy w życiu. Nie jest prawdą, że osoby mające wysoką samoocenę są "nienormalni". Bardzo mi przykro, że takie słowa padły. Norma w ogóle jest bardzo szeroka i nie widzę sensu w przypadku samooceny odnoszenia się do niej. Niska samoocena może natomiast wpływać na Twoje dalsze kroki i decyzje w życiu. Jest bardzo ważna. Z pewnością myśli rezygnacyjne, które opisujesz są dla Ciebie ciężkie i nie dziwię Ci się, że nic Ci się po prostu przez nie nie chce. Nie rezygnuj natomiast z siebie. Jeśli powstała trudność z uzyskaniem wsparcia wśród Twoich najbliższych - skontaktuj się z infolinią dla młodzieży - czasem samo wygadanie się z takich rzeczy wprost oraz bycie zrozumianym daje dobre efekty, a widzę, że jest to potrzebne. Myśli rezygnacyjne to samo napędzająca się machina i pamiętaj, że myśli to tylko Twoja interpretacja rzeczywistości! Nie zawsze odnoszą się do realiów. Myśli po prostu czasem płyną, za szybko, za gwałtownie i nie przedstawiają rzeczywistych faktów na Twój temat. Są również uzależnione od emocji jakie przeżywasz na co dzień. Spróbuj może jeszcze od serca porozmawiać z rodzicami lub konkretnie z mamą czy tatą (z kim masz lepszy kontakt) - że naprawdę potrzebujesz wsparcia, że psycholog to specjalista, że nie zajęcie się tym aspektem może pogarszać sytuację zarówno z Twoim samopoczuciem jak i samooceną. Przygotuj również rodziców na poważną rozmowę i ustalcie jej termin - nie warto robić tego w trakcie obiadu. I na spokojnie spróbuj porozmawiać, bo to o czym piszesz jest ważne jak i Ty jesteś w tym ważna. Egzystencja nie musi tak wyglądać i wcale nie powinna :) Trzymam bardzo mocno kciuki!
Dzień dobry, Cześć !
z tego co opisujesz masz obniżone poczucie wartości i Twoi rodzice potwierdzają Ci że tak już musi być i tak jest ogólnie w życiu - ale to nie prawda. Oczywiście w życiu przytrafiają się trudności, gorsze momenty, rozczarowania ale to nie jest główny aspekt egzystencji.
Piszesz o dużym krytyku wewnętrznym nad którym warto pracować i nie tylko. Myślę że jeżeli masz taką możliwość porozmawiaj z kimś o swoim problemie - może psycholog szkolny? są też różnego rodzaju telefonu wsparcia - warto zadzwonić, porozmawiać. Pozdrawiam serdecznie