Od dłuższego czasu mam kołowanie serca i przy tym ucisk na klatce piersiowej i na plecach ta sama wy

1 odpowiedzi
Od dłuższego czasu mam kołowanie serca i przy tym ucisk na klatce piersiowej i na plecach ta sama wysokość razem. Przy pomiarze ciśnienia zawsz mam o dużo wyższe Np. 135/104 I puls 100 a moje normalne Np. 95/68 puls 95. Często chorowałam na anginę często nawracała. Do tego powiększył mi się węzeł chłonny przy obojczyku. Dostałam skierowanie na ASO, glukozę, mocz, crp, morfologię, ob i tsh. Dostałam także tabletki propranolol w razie kołotania i ucisku abym zabrała. Czy to może być poważne? Lekarka powiedziała, że może paciorkowce na serce przeszły przy takich zestych anginach. Czy to może być bardzo poważne?
Szanowna Pani,
Objawy, które Pani opisuje mogą wynikać z występowania u Pani arytmii, której obecność potwierdzić można jedynie wykonując badanie EKG lub holter EKG (czasami wymagane jest badanie Holter ekg 7 dniowe). Ma Pani podwyższone ciśnienie tętnicze rozkurczowe i tachykardię. Zalecałabym dodatkowe oznaczenie poziomu TSH, fT4, morfologię, poziomu potasu, magnezu, kreatyniny, aby wykluczyć dyselektrolitemię, niewydolność nerek jako przyczynę arytmii. Zwracają moją uwagę niepokojące objawy, których Pani doświadcza - '' mam kołowanie serca i przy tym ucisk na klatce piersiowej i na plecach ta sama wysokość razem''. Przede wszystkim jednak takie objawy wymagają konsultacji z kardiologiem i wykonania badań dodatkowych (echo serca, próba wysiłkowa, scyntygrafia serca, RTG klatki piersiowej, EKG, Holter ekg, itp), które pozwolą na wykluczenie choroby niedokrwiennej serca, wady zastawkowej serca jako przyczyny dolegliwości. Do czasu wizyty u kardiologa proponuję pomiar i zapisywanie ciśnienia tętniczego oraz tętna 2 razy dziennie. Pozdrawiam! dr n. med. Anna Walewska