Od bardzo młodych lat (od gimnazjum na pewno, jednak wydaję mi się, że również wcześniej) mam proble

4 odpowiedzi
Od bardzo młodych lat (od gimnazjum na pewno, jednak wydaję mi się, że również wcześniej) mam problemy na tle osobowościowym. Patrząc na siebie w lustrze nie utożsamiałam się z osobą, którą w nim widziałam, nie byłam w stanie siebie określić i nie odnajdywałam się społecznie. Gimnazjum było dla mnie ciężkim okresem w życiu z powodu moich rówieśników i od tamtego czasu dręczyła mnie wrażliwość na stres, ale też strach przed otworzeniem się na innych, stany depresyjne. W tym momencie jestem 22- letnią studentką. Jestem dość świadoma siebie i staram się non stop nad sobą pracować, jednak od kilku miesięcy ponownie dopadł mnie stres, a razem z nim zaburzenie żywienia (binge eating), chwilowe nerwice, ponownie stany depresyjne, problemy na tle moralnym. Bardzo trudno nawiązać mi bliższe relacje, szczególnie z płcią przeciwną (od liceum odrzucam wszelkich adoratorów, nawet tych, którymi jestem zainteresowana). Osoby mi bliskie świadomie odpycham, by pozostać sama i nikogo taką wersją siebie nie zawieść. W sytuacjach stresowych tracę nad sobą kontrolę i staję się pobudzona i agresywna (słownie). W najgorszych chwilach odczuwam ból fizyczny (ból głowy, mięśniowy i brzucha), mam napady płaczu i poczucie bezsilności. Chociaż na przebiegu lat myślę, że bardzo się zmieniłam i to na dobre, tak teraz jestem w kropce i nie umiem ruszyć do przodu. Zazwyczaj polegałam na sobie, ale wyczerpały mi się pomysły i rozwiązania.
Nie pisze Pani, czy korzystała kiedykolwiek z pomocy psychologicznej. Jeżeli nie- zachęcam. Z tego, co Pani pisze, może wywnioskować, że ma Pani kłopot m.in. z regulacją emocji - albo jest pani nadmiernie pobudzona, albo odwrotnie- ma pani stany depresyjne, co może być przyczyna objadania się, bo jedzenie pomaga wrócić do równowagi emocjonalnej, oczywiście tylko na chwilę. Celem psychoterapii mogłoby być odnalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy oraz poszukanie innych sposobów na regulowanie emocji. Wszystkiego dobrego!

Pisze Pani o wielu trudnościach jakie ma Pani już od dłuższego czasu. Bardzo dużo zrobiła Pani by poprawić swój stan i lepiej funkcjonować jednak na ten moment już to nie wystarczy. Objawy psychosomatyczne a także problemy w relacjach z innymi ludźmi, a także jak mi się wydaje ogromne poczucie osamotnienia są tutaj wskazaniem by skorzystała Pani z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Pani wyjść z trudnej dla Pani sytuacji oraz wspólnie z Panią nauczyć się zapobiegać nawrotom Pani objawów.
Proszę odbyć konsultacje psychiatryczną i psychoterapeutyczną. Najlepiej gdyby było to w obrębie jednego zespołu merytorycznego np. jedna poradnia czy ośrodek z obydwoma typami usług. Komplementarna pomoc obu specjalistów będzie szczególnie pomocna. Psychiatrę polecam ponieważ nie mam jasności czy natężenie pani objawów nie zasługuje na wsparcie farmakologiczne dające szybszą ulgę. To jednak musi iść w parze z pracą terapeutyczną, która pomoże pani uporać się z trudami poprzez zrozumienie źródeł, mechanizmów oraz wypracowanie nowych strategii. Powodzenia!
Dzień dobry. Odnoszę wrażenie , że w Pani życiu, w dzieciństwie i później wydarzyło się coś, co było dla Pani bardzo trudne, z czym nie udało się Pani uporać do dzisiaj ( oczywiście warto byłoby o tym porozmawiać). Obecne stany, których Pani doświadcza mogą być skutkiem wcześniejszych wydarzeń (traumy). Coś Panią "przygniata" i objawia się to w różnych zaburzeniach, reakcjach, o których Pani wspomina. Może podjęcie psychoterapii umożliwiłoby uwolnienie się od "demonów" z przeszłości? Pozdrawiam i życzę właściwej decyzji.