Od bardzo długiego czasu, albowiem od 2 lat mam objawy, które mogą sugerować istnienie depresji, cho

4 odpowiedzi
Od bardzo długiego czasu, albowiem od 2 lat mam objawy, które mogą sugerować istnienie depresji, choroby dwubiegunowej, zaburzeń odżywiania i stanów lękowych. Tak właściwie tylko mogę spekulować, nigdy nie byłam u psychologa, więc nie wystawiono mi żadnej diagnozy. Odkąd to się zaczęło bardzo chciałam pomocy. Jednakże samo słowo psycholog mnie przerażało. Ostatnio rzeczy bardziej się skomplikowały, czuję, że sobie nie radzę. Mam jednak kluczowy problem, jestem 15latką. Nie chcę mieszać chociażby w tej chwili w to rodziców. Mają swoje własne problemy. Wiem, że są na to wymówki, że to nie prawda, powinni się mną martwić itp., ale naprawdę chciałabym pójść na jedną choć wizytę sama. Czy to możliwe?
Dzień dobry, oczywiście,wizyta u psychologa jest możliwa w każdym wieku. Jeżeli od dłuższego czasu odczuwa Pani dyskomfort związany z objawami sugerowałabym jak najszybsze zasięgnięcie porady specjalisty psychologa, na przykład w szkole lub poradni. Proszę pamiętać także, że psycholog ma obowiązek poinformować rodziców o problemie tylko i wyłącznie w sytuacji gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta. W każdym innym przypadku obowiązuje go zasada poufności. Nie ma się też czego obawiać,pierwsze spotkanie to konsultacja, na którym psycholog rozpoznaje specyfikę problemów, przebiega w miłej atmosferze!
Pozdrawiam serdecznie!

Witam. Standardem w przypadku osoby niepełnoletniej jest konsultacja z rodzicem. W związku z czym raczej mało prawdopodobne jest to, że ktoś Cię przyjmie na wizytę bez rodziców. Możesz zawsze skorzystać z pomocy psychologa w szkole, choć wiem jak trudne może to być dla Ciebie. Inną kwestią jest to, że pojedyncza wizyta nic nie da lub da bardzo niewiele. Sama diagnoza zazwyczaj trwa kilka sesji. Zachęcam zatem do porozmawiania z rodzicami i skorzystania ze wsparcia jakie oni oferują. Może uda się wam znaleźć jakieś wyjście z sytuacji.
Witaj, najtrudniej wykonać pierwszy krok. Zachęcam do kontaktu z psychologiem szkolnym jeżeli budzi Twoje zaufanie. Jeżeli w tym momencie nie chcesz rozmawiać z rodzicami może w Twoim otoczeniu istnieje inny dorosły, który okazałby się pomocny jakaś ciocia, kuzynka, wychowawca może pedagog szkolny ktoś komu ufasz i pomógłby Tobie okazać wsparcie i nakreślić drogę wyjścia z kłopotów. Z tego co piszesz wynika, że czujesz się mocno obciążona dlatego warto skorzystać z pomocy osoby z zewnątrz. Odwagi życzę i powodzenia
Dzień dobry. Niestety potrzeba jest zgoda opiekuna na odbycie terapii u psychoterapeuty. Jednakże możesz udać się do psychologa lub pedagoga szkolnego i z nim porozmawiać. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk