Od 5 lat leczę się na niepłodność. Fizycznie nie ma przeciwwskazań, aby zajść w ciążę jednak mimo wi

15 odpowiedzi
Od 5 lat leczę się na niepłodność. Fizycznie nie ma przeciwwskazań, aby zajść w ciążę jednak mimo wielu prób naturalnych, inseminacji i podejść do invitro ciąży nie ma. Straciłam już nadzieję, że w końcu się uda.Nie wiem co robić? Może mam jakąś wewnętrzną blokadę, może problem jest w głowie, i powinnam pójść do psychologa, psychiatry??
Szanowna Pani, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań to rzeczywiście warto umówić się na wizytę do psychologa/terapeuty. Pozdrawiam serdecznie, Magdalena Czech

Dzień dobry,
Jeżeli zostały wykluczone wszystkie przyczyny medyczne, warto rozważyć konsultację u psychoterapeuty-być może przyczynę problemu stanowi psychika.
Pozdrawiam serdecznie, Kamila Stasik
Witam,
z całą pewnością warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Fizjologia człowieka jest bezpośrednio powiązana z psychicznymi czynnikami i jeśli ich nie uwzględnimy jakiekolwiek leczenie czy badania mogą być utrudnione. Z całą pewnością długie starania i pojawiający się brak nadziei wzmagają reakcję stresową w Pani organizmie, to może blokować zajście w ciążę.
Polecam kontakt z terapeutą, a w ramach zachęty i wstępnego zrozumienia tematu możliwego wpływu psychiki na bezpłodność polecam książkę p. Bogdy Pawelec "Opowieści terapeutyczne o niepłodności. Czekając na bociana."
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Z pewnością warto umówić się na spotkanie z psychologiem. 5 lat starań i leczenia niepłodności to długi i z pewnością trudny czas dla Pani i Pani partnera. Zachęcam aby wspólnie udali się Państwo na taką wizytę. Pozdrawiam.
Witam Panią,
Jeżeli lekarze wykluczyli podłoże somatyczne
to znaczy, że Pani problem jest natury psychologicznej.
Blokady psychiczne dosyć często utrudniają,
wręcz uniemożliwiają zajście w ciążę.
Należą do nich m.in.: długotrwały stres, kłótnie małżeńskie, strach przed utratą pracy, lęk przed ciążą, lęk przed poronieniem, lęk przed urodzeniem chorego dziecka, a także traumatyczne przeżycia
z dzieciństwa, depresja czy zaburzenia nerwicowe.
Również przesadne podporządkowanie wszystkich myśli i działań staraniom się o dziecko i wiele innych czynników może stanowić blokadę, którą bez pomocy specjalisty trudno przekroczyć.
Zachęcam Panią do konsultacji i spotkań terapeutycznych z psychologiem.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz
psycholog
Dzień dobry,
czasem tak jest, że tematy emocjonalne, psychologiczne przekładają się na ciało. Nieświadomie możemy mieć blokady przed różnymi wydarzeniami w życiu, jednocześnie ich pragnąc. Więc w Pani przypadku, tym bardziej jeśli medycyna nie znajduje przyczyn też mogą być jakieś blokady, o których Pani nie wie, ponieważ są nieświadome. Warto ten temat skonsultować z psychoterapeutą, aby poszukać przyczyn i dowiedzieć się czy one leża w psychice i wobec tego, jak temat rozwiązać.
Powodzenia
Barbara Matla
Dzien dobry Pani.Warto zasiegnac porady psychologicznej i rozwazyc hipnoze dla kobiet jezeli mysli Pani o jakichs blokadach wewnetrznych czy psychicznyvh.Hipnoza dla kobiet ma przywrocic rownowage w relacji z bliska osoba i w relacji z bliskimi osobami co pomoze zrekompensowac poniesione straty.Powodzenia.Tamara Bogdanowicz,psycholog,Krakow.
Witam, psychoterapia pomogła by się pani wyciszyć, z macierzyństwem wiąże się wiele nadziei, radości ale i lęków, które podczas psychoterapii mogłaby pani zobaczyć i być może odblokować, ciąża to pierwszy etap, który dla kobiety jest bardzo cenny, wpływa na nastrój, zmienia fizycznie ciało, daje radość kiedy dziecko rozwija się w łonie, ale powoduje cała masę lęków związanych z oswojenie nowej sytuacji, zmian w ciele, wiele niewygód i odpowiedzialność. Myśle, że podczas terapii mogłaby pani zobaczyć co znaczy dla pani ciąża i zostanie matką, zidentyfikować własne lęki i osiągnąć zamierzony cel.
Pozdrawiam
Ewelina Włodarz - Zając
Witam,
Polecam podjęcie terapii psychologicznej i przyjrzenie się odpowiedziom na pytania, które Pani sobie zadaje. Ciało człowieka jest powiązane z psychiką. Może zatem zdarzyć się, że rzeczywiście istnieją pewne blokady na poziomie emocjonalnym czy poznawczym, które uniemożliwiają Pani zajście w ciążę. Psychoterapia może pomóc w pracy nad zmianą w dobrym dla Pani kierunku.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Śmieszek
Dzień dobry,
Z punktu widzenia psychosomatyki wszystkie problemy ciała fizycznego są w głowie. Sama Pani postawiła sobie diagnozę i znalazła rozwiązanie, to znaczy wewnętrzna blokada, "problem jest w głowie" i trzeba znaleźć w sobie odwagę aby się z tym zmierzyć. Właściwe miejsce do tego typu "potyczek ze swoim NIE", to specjalista zapewniający bezpieczeństwo przejścia przez proces zmian, które po prostu trzeba zrobić. Dlaczego ? Zmiana siebie jako pierwszy krok przygotowania do zmian, która wprowadza do zmian jakie będą konieczne gdy pojawi się na świecie dziecko. Czy lubi Pani zmiany ? ... dziecko w życiu rodziny, to poważna zmiana ...
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Piotr Malinowski
Psycholog
Witam. Za pewnymi niepowodzeniami w tej kwestii może czaić się stres, złość, smutek czy lęk, który może Panią psychicznie i fizycznie blokować. Warto byłoby bliżej przyjrzeć się tej blokadzie i znaleźć metody na pozbycie się jej. W tym celu, dobrym pomysłem byłoby podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej, gdzie wspólnie z terapeutą, będzie Pani mogła znaleźć przyczynę problemu. Warto rozważyć tę opcję. Pozdrawiam
Witam Serdecznie,
Zdarza się, że problemy z macierzyństwem związane są z psychiczną stroną kobiety. Być może warto przyjrzeć się problemowi z tej także strony, mogą stać za tym jakieś nierozwiązane konflikty wewnętrzne, bez rozwiązania których inne starania nie przynoszą oczekiwanych zmian

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kontaktu
Ewa
Dzień dobry, czas oczekiwania na upragnione dziecko wymaga od Pani/Państwa wielkiego wysiłku psychicznego i fizycznego. Trudności jakich Pani doświadcza: bezradność, bezsilność, poczucie gniewu i niesprawiedliwości oraz comiesięczny smutek i żal są mocno obciążające. Wielkie zaangażowanie jakie Pani wkłada by zaprosić dziecko do Państwa życia bywa trudne do udźwignięcia. Zachęcam Panią/Państwa do podjęcia psychoterapii by znaleźć ujście, by było lżej, by znaleźć siłę do dalszej drogi do upragnionego celu oraz poszukania w Was przestrzeni na otwarte, spokojne i łagodne przyjście na świat dziecka. Pozdrawiam serdecznie. Ewa Królikowska
Dzień dobry, jeżeli badania nie wykazały problemów somatycznych, warto zgłosić się do psychologa. Czynniki emocjonalne mogą zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego, powodując problemy z zajściem w ciążę. Do momentu wizyty u specjalisty proszę odpoczywać i zadbać o pozytywne nastawienie. Pozdrawiam Panią serdecznie, Klaudia Brańka
Witam serdecznie,

Jak najbardziej, wizyta u psychologa faktycznie nie zaszkodzi. Być może pomoże Pani przełamać wewnętrzne blokady,
życzę powodzenia!