Od 2 miesięcy męczy mnie suchy kaszel i duszności, żadnych objawów poza tym. Rtg klatki w normie, cr

5 odpowiedzi
Od 2 miesięcy męczy mnie suchy kaszel i duszności, żadnych objawów poza tym. Rtg klatki w normie, crp i ob niskie.W mofrologii krwi jedynie niski poziom żelaza (przy dobrej hemoglobinie) i witaminy D. Osłuchowo bez zmian. Lekarz rodzinny sugerował astmę (chorowałam w dzieciństwie), jednak spirometria spoczynkowa wyszła dobrze, a leki na astmę (sterydy) nie pomogły. Pulmonolog zasugerował atypowe zapalenie płuc i zalecił trzydniowy antybiotyk. Kaszel wówczas ustąpił calkowicie, jednak 2 tygodnie po zażyciu antybiotyku znów zaczęłam kaszleć i mieć lekkie duszności. Czy leczenie było za krótkie i nastąpił nawrót? jakie badania powinnam jeszcze zrobić? I czy w ogóle możliwe jest atypowe zapalenie płuc przy prawidłowym rtg i niskim crp? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prawidłowe badanie rtg i crp wyklucza zapalenie płuc. O dalszych badaniach powinien zdecydować lekarz, który Panią zbada
AD

należy wziąć pod uwagę jeszcze alergię. Wywiad astmy w dzieciństwie obciąża za możliwą nadwrażliwością oskrzeli czy to na infekcyjny czynnik, alergiczny, zanieczyszczenie powietrza itd. Dobrze byłoby wykonać jeszcze spirometryczną próbę rozkurczową, a w specjalistycznych ośrodkach próbę prowokacyjną w diagnostyce astmy. Leczenie azytromycyną rzeczywiście prowadzi się od 3 do 5 dni i nie potrzeba dłużej. Jeszcze jedno-leczenie sterydami wziewnymi ocenia się tak naprawdę po 2-3 miesiącach. Atypowe zapalenie płuc może być przy niskich w/w parametrach.
Proponuję badanie w kierunku infaekcji atypowych i ewentulnie leczenie celowane.
Tak, badania sugerują atypowe zapalenie płuc, które leczy się minimum 3 tygodnie!!!!
Trezba wykonać badania w kierunku mykoplazmy i chlamydii płucnej.
Przewlekły kaszel jest wskazaniem do bronchofiberoskopii celem oceny drzewa oskrzelowego i pobraniu popłuczyn oskrzelowych i wymazu szczoteczkowego z ewentualnego miejsca podejrzanego.