Oczopląs, położeniowe zawroty głowy, oczopląs? 1,5 miesiąca temu miałam zawroty głowy, trwały ze 3 t

2 odpowiedzi
Oczopląs, położeniowe zawroty głowy, oczopląs? 1,5 miesiąca temu miałam zawroty głowy, trwały ze 3 tygodni,na początku mocno mi się kręciło później miałam wrażenie buja przy chodzeniu, kręceniu głową ... miałam mdłości generalnie po zjedzeniu czegokolwiek, czasami mam wrażenie ze przytyka mi uszy. Parę razy się przewróciłam , co nigdy wcześniej mi się nie zdarzało. Byłam u laryngologa i po badaniu w gabinecie lekarz stwierdził problemy z błędnikiem gdyż zauważył lekki oczopląs oraz przy maszerowaniu w miejscu z zamkniętymi oczami obróciło mnie prawie o 45 stopni w prawą stronę.lekarz też stwierdził ze mam przytkane lewe ucho ale tym kazał się nie przejmować. Byłam na badaniu VNG. Wynik wyszedł : Średnia SPV[%/s] prawa ciepła 8,9 (nyst. 31), lewa ciepła -0,6 (nyst. 51), lewa zimna 9,1(Nyst.49), prawa zimna -3,5 (Nyst.54), spontaniczny 5,9 (Nyst. -1). Niedowład Kanałowy [%] -22,3. Prawe ucho 5,4, lewe ucho 8,5. Przewaga kierunkowa [%] 159, prawy oczopląs 18, lewy oczopląs -4,1. Wtedy lekarz laryngolog stwierdził że wszystko jest w porządku kazał iść do neurologa. Neurologicznie jestem zdrowa, lekarz zasugerował łagodne położeniowe zawroty głowy. Dodam że w tej chwili sprawa się uspokoiła. Czy faktycznie z błędnikiem jest wszystko ok, czy powinnam wykonać jakieś badania w kierunku BPPV i kiedy, czy można teraz jak wszystko się uspokoiło czy lepiej poczekać aż objawy znów się nasilą?
Witam serdecznie.
Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV ) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.
Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.
Diagnoza jest zazwyczaj stawiana po przeprowadzeniu manewru Dix-Hallpike powodującego oczopląs (określony ruch gałek ocznych) rejestrowany w specjalnej videokamarze lub w specjalnych okularach powiększających (okulary Frenzla), po to żeby lepiej widzieć ruchy gałek ocznych.
Po rozpoznaniu choroby zawsze wykonuję odpowiedni manewr repozycyjny żeby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce oraz pokazuję pacjentowi jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leki mają znaczenie wspomagające.
Pozdrawiam serdecznie!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Może już choroba się wyleczyła? jeśli to BPPV - to być może otolity wróciły na swoje miejsce i zrosły się z aparatem bańkowym - jeśli nie to objawy poowrócą - wtedy warto wykonać test i jeśli to wskazane manewr uwalniający Ewinga - który jest jednocześnie metodą diagnostyczną i leczniczą