Obumarcie ciąży przez leki?

5 odpowiedzi
Oto moja historia - na początku tego roku (tj. 04.2017) robiłam sobie badania związane z tarczycą, męczyła mnie ospałość, brak koncentracji, problemy z pamięcią,nerwowość.Wcześniej rozpoznano u mnie anemię jednak przyjmowanie żelaza nie zmieniało mojego samopoczucia. Na dzień dzisiejszy wyniki z poradni hematologicznej są ok.Ale wrcając do tarczycy- wyniki badań to:TSH - 1,680 , FT4 - 1,22, anty TPO - 51,44, anty TG - 560,20 IU/ml. Podczas USG wykryto też, że mam guzek, ale po wykonanej biopsji okazało się, że nie jest rakowy, więc wszystko ok. Na podstawie tych badań pani doktor stwierdziła, że mam hashimoto, tym bardziej, że moja mama też to ma. Nie przepisała żadnych leków, wyznaczyła wizytę za 9 m-cy. We wrześniu zaszłam w ciążę. W październiku odwiedziłam ginekologa-ciąża żywa, wszystko w porządku, prócz tego, że obok płodu był krwiak. Dostałam duphaston,no-spę, witaminy w tym folik mama co zawiera jod 150 ug. Wszystkiego 2x1. Tydzień później odwiedziłam endokrynologa z racji hashimoto. zabrałam ze sobą badania:TSH - 3,690 , FT3 - 6,06 , FT4 - 1,20, anty TPO - 28,75 , anty TG - 278,30. Zalecono mi Jodid 100 1X1 oraz Letrox 50 1X1. Po tygodniu brania leków od endokrynologa miałam kolejną wizytę u ginekologa gdzie przeżyłam koszmar - BRAK CZYNNOŚCI SERCA!!! Nie miałam żadnych krwawień, bóli, nic. Była to moja trzecia ciąża. Dwie poprzednie przebiegały bez jakichkolwiek problemów i bez choroby hashimoto. Nurtują mnie pytania: czy jeżeli wynik TSH,FT3,FT4 (jak miałam w pierwszym badaniu) są w normie, a jedynie przeciwciała za wysokie to można stwierdzić hashimoto i nie brać na to leków? czy na obumarcie płodu mogło mieć wpływ przyjęcie nowych leków nigdy nie branych przeze mnie takich jak hormony i jod? Wyczytałam w ulotce, że jodu w ciąży powinno się brać 200ug/dobę, mi wychodziło 400. Lekarz o tym wiedział, twierdził że bezpieczna dawka to do 500. Bardzo bym chciała jeszcze dziecko, ale strasznie się boję podobnego przypadku.Bardzo chciałabym uniknąć tego... Chyba już lepiej poronić niż myśleć co zaszkodziło...Cały czas siedzą mi w głowie te nowo przyjmowane leki. Czy nie starczyłaby mi dawka z folik mama??? po tygodniu brania tych leków ciąża obumarła. Jak zajdę ponownie, to chyba tylko witaminki i nic poza tym....tak jak wcześniej... POMÓŻCIE, PROSZĘ
Postępowanie było jak najbardziej prawidłowe . Niestety prawidłowe postępowanie nie gwarantuje niestety sukcesu . Początkowa TSH było w normie i nie wymagała Pani terapi . Potem zapotrzebowanie na hormony tarczycy wzrosło i wymagała Pani leczenia . Niestety kłopoty z tarczycą to nie jedyna przyczyna poronień . Znacznie większą grupę przyczyn stanowią nieprawidłowości samego jaja płodowego . Na to na razie recepty nie ma . Pozdrawiam ! Proszę po kilku miesiącach spróbować znowu .

Opisane postępowanie było prawidłowe. Leki nie zaszkodziły ciąży. Wręcz przeciwnie takie postępowanie miało na celu jej uchronienie. Ch. Hashimoto jest potwierdzona. Podczas ciąży zaleca się substytucje hormonów tarczycy jak i jodu. Obumarcie najprawdopodobniej z powodu innych zaburzeń, najczęściej genetycznych.
Ma Pani niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto. Widać to z wyników badań. To ona niewątpliwie przyczyniła się do obumarcia ciąży. Przed następną ciążą proszę starannie unormować tarczycę. Wymaga to konsekwentnych i regularnych porad lekarskich i stosowania się do zaleceń. Nie jest to równoznaczne z powodzeniem następnej ciąży ale wymaga tego przede wszystkim własne Pani dobro. Choroba Hashimoto systematycznie niszczy tarczycę, a jej przebieg jest zmienny prowadząc do niedoczynności poprzez epizody nadczynności.
Bardzo mało prawdopodobne, by przyjmowane przez Panią leki zaszkodziły zarodkowi, wręcz przeciwnie, sprzyjały jego rozwojowi. Nie zaszkodziła mu Pani na pewno. Przy TSH powyżej 2,5 w czasie ciąży lepiej przyjmować Letrox. Choroba Hashimoto przy prawidłowym TSH nie wymaga podawania leków wspomagających tarczycę, czasem po prostu obserwujemy i włączamy tylko witaminy, selen, dietę itp. Najczęstszą przyczyną wczesnych obumarć zarodków są ich wady genetyczne a na to niestety, nie mamy wpływu. Przy kolejnej ciąży radziłabym nawet zwiększyć dawkę kwasu foliowego do 5 mg, od początku przyjmować jod, witaminę D, kwas DHA i oczywiście Letrox jeśli TSH będzie podwyższone
Leki najprawdopodobniej nie wpłynęły na przebieg Pani ciąży. Jak sama Pani napisała, wynik pierwszego USG nie był do końca prawidłowy. Na tak wczesnym etapie ciąży w większoći przypadków nie jesteśmy w stanie ustalić co było przyczyną poronienia.