Obrzęk stawu skokowego po operacji.

3 odpowiedzi
Witam, mam takie pytanie: w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg ortopedyczny – usztywnienie stawu skokowego metodą Ilizarowa. Po operacji staw był unieruchomiony aparatem Ilizarowa, który nosiłem do 19 lutego 2016, kiedy to został zdjęty. Od listopada 2015 r. lekarze ortopedzi zalecili zażywać lek Cyclo 3 Fort, 2x1 kaps. Z powodu dużego obrzęku i zasinienia niemal całej stopy. Po zdjęciu Ilizarowa 19 lutego nadal utrzymywał się obrzęk i nieco mniejsze zasinienie, Cyclo 3 Fort brałem do początku marca bieżącego roku – czyli w sumie niecałe 4 miesiące. Po konsultacji z chirurgiem naczyniowym w połowie marca w sprawie nadal obecnego obrzęku zażywam profilaktycznie Xarelto 20 mg 1x1, obecnie ukończyłem już 4 opakowanie po 14 tabla. Mam pytanie, czy zbyt długie zażywanie Cyclo 3 Fort mogło doprowadzić do niekorzystnych zmian we krwi? Lub w układzie żylnym stopy, który był uszkodzony przez aparat Ilizarowa? Miałem też robione badanie USG Doppler Color, nie wykazano zakrzepicy, ale na zdjęciach widoczne są podłużne, białe „plamy”. Co to jest, czy to są skrzepy krwi? Lekarz chirurg naczyniowy nie powiedział mi tego, a zauważyłem to dopiero w domu. Staram się jak najczęściej chodzić – o balkoniku, a także o kulach, jak zalecił ortopeda, ale stopa czasami boli. Czy profilaktycznie 4 opakowania Xarelto 20 mg wystarczą, czy trzeba jeszcze zażywać nadal? Wiem od chirurga naczyniowego, że może z tego powstać krwiak. Czy to jest spowodowane tym lekiem Cyclo 3 Fort? Bardzo proszę o pomoc o jakąś radę w tej sprawie. Dziękuję.
Nie ma prostej odpowiedzi na tak zadane pytania. Konieczne jest mi.in. uzupełnienie wywiadu lekarskiego i badanie fizykalne.

Dobry Wieczór,
Ponieważ artrodeza stawu skokowego nie jest zabiegiem standardowym i stosuje się ją tylko w bardzo "trudnych" przypadkach aby móc cokolwiek Panu powiedzieć musiał bym Pana zbadać i zapoznać się z dokumentacją medyczną.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,
obrzęki nie są wskazaniem do podawania leku Xarelto. Jeżeli nie ma Pan unieruchomionej nogi nie ma żadnych podstaw, żeby podawać ten lek, chyba , że wystąpiła zakrzepica żył głębokich. Jeżeli ma Pan bóle stawu skokowego może Pan mieć brak zrostu kostnego w miejscu usztywnienia. Druga przyczyna to niewydolność żylna. Bardzo dobre efekty daje stosowanie podkolanówek przeciwżylakowych. Jednak, aby w pełni ocenić Pana stan niezbędne jest badanie kliniczne i badania rtg. Zapraszam na wizytę.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek
ortopeda traumatolog