objawy przy stosowaniu duloksetyny

3 odpowiedzi
Witam.Biore 3 tygodnie duloksetyne i troche poprawia nastroj jednak mam uczucie lekkiego bicia serca i delikatnego poddenerwowania.Czy to są skutki uboczne leku ? moga minac za jakis czas?czy moze trzeba zmienic lek lub dodac propramolol?
Witam,

duloksetyna występuje w dwóch dawkach 30 i 60 mg. 30 mg to dawka początkowa, terapeutyczna to 60 mg. Na tej dawce może pojawić się uczucie lekkiego poddenerwowania czy mocniejszego bicia serca- objawy te powinny wkrótce ustąpić. Jedno ze wskazań rejestracyjnych leku jest właśnie lęk uogólniony- wiec za jakis czas powinien zadziałać przeciwlękowo.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Po 3 tygodniach działania lek nie pokazał jeszcze pełnego działania terapetycznego także pewne objawy mogą jeszcze utrzymywać się lub występować od czasu do czasu. Powinny one minąć za 2-3 tygodnie. Raczej należy cierpliwie poczekać. Jeśli zaś objawy są bardzo dokuczliwe należy skontaktować się z prowadzącym psychiatrą, aby zmodyfikował dawkę.
Witam!
Główny mechanizm działania duloksetyny polega na blokowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny i adrenaliny, a co zatym idzie zwiększeniu stężenia tych neuroprzekaźników w przestrzeni synaptycznej. Receptory serotoninergiczne i adrenergiczne znajdują się w różnych obszarach mózgu, a także poza nim w organizmie człowieka, stąd działanie niektórych leków, między innymi duloksetyny, wiąże się z występowaniem działań ubocznych. Opisane objawy mogą być wynikiem działania duloksetyny i najprawdopodobniej ustąpią za jakiś czas. Co do zmiany leku, bądź dołączenia propranololu należałoby skontaktować się ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam Ewa Słaboń.