Objaw Hilla-Sachsa

7 odpowiedzi
Lekarz po wykonaniu usg stwierdził, że mam objaw Hilla-Sachsa (miałem dwa razy zwichnięty bark), ale nie powiedział wtedy za dużo o tym, a teraz dowiedziałem się, że jest to dosyć poważne uszkodzenie. Sam patrząc na ekran nie zauważyłem, żeby to wgniecenie było jakoś dużo większe od tego w drugiej zdrowej ręce i może dlatego się nie rozpowiadał na ten temat, ale jednak je stwierdził.

Dopiero co naczytałem się, że wpływa to bardzo na niestabilność stawu, ale nie widziałem metod leczenia. Czy to uszkodzenie może się zwyczajnie wygoić? Mogę coś z tym robić?
Witam,
tak już radiologicznie pozostanie. Uszkodzenie to wpływa na niestabilność stawu. Ważne by unikać kolejnych zwichnięć, ew leczyć operacyjnie.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam
Z tego co Pan pisze bark był zwichnięty dwukrotnie - pytanie w przeciągu jakiego czasu? Każde kolejne po pierwszym zwichnięciu grozi postawieniu rozpoznania nawracające zwichnięcie barku. Proponował bym wykonanie MR barku, czasami przy uszkodzeniach kostnych pomocne jest również TK. Każde kolejne zwichnięcie jest już wskazaniem do operacji.
ważniejsze jest badanie pacjenta niz objawy w usg
Uszkodzenie Hilla-Sachsa jest uszkodzeniem kostnym w obrębie głowy kości ramiennej. Często towarzyszy mu uszkodzenie obrąbka stawowego i współistnieje z nawykowym zwichnięciem barku. Ćwiczenia mogą poprawić ruchomość stawu oraz wzmocnić mięśnie stabilizujące staw. Nie zapewniają jednak pełnego wyleczenia. W przypadku nawykowego zwichnięcia barku leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne.

z wyrazami szacunku
dr n. med.
Paweł Zalita
Uszkodzenie Hilla Sachsa jest raczej objawem niż przyczyną zwichania barku choc im większe uszkodzenie tym bardziej bark staje się niestabilny . Samego uszkodzenia Hilla Sachsa nie leczmy . Leczymy natomiast nawykowe zwichanie barku - a takie u Pana/Pani występuje . w zależności od uszkodzęń wchodzą w grę 2 rodzaje zabiegów operacyjnych Artroskopowy Remplissage z procedura Bankarta lub otwarta procedura Latarjet
Pozdrawiam
Nie wygoi sie samoistnie. Zreszta nie jest to celem leczenia. Celem jest uzyskanie stabilnego stawu bez tendencji do zwichania sie, niezależnie czy jest czy nie ma objawu hill sachsa. Dwukrotne zwichnięciem jest wskazaniem do rezonansu z kontrastem i do rozważenia interwencja chirurgiczna.
Trzeba wykonać Rezonans z kontrastem do stawu i wtedy proszę się skonsultować z ortopedą. Ubytek się nie wygoi i może wpływać na nawracanie zwichnięć. Może być konieczna interwencja operacyjna.