Obecnie jestem w 10 tygodniu ciąży. Przed ciąża miewalam napady paniki objawiajace się trudnościami

1 odpowiedzi
Obecnie jestem w 10 tygodniu ciąży. Przed ciąża miewalam napady paniki objawiajace się trudnościami w oddychaniu i dusznosciami. Doraźnie miałam przepisany Xanax a w większości radziłam sobie za pomocą tabletek ziołowych Melistan forte.
Tydzień temu ataki paniki się nasilily... Nie chciałabym brać Xanax ani innych leków tego typu ale czasami jest na prawdę ciężko. Czy w takich chwilach mogę się ratować tabletkami Melistan forte? Czy to nie zaszkodzi dziecku? Bardzo proszę o odpowiedź
Dzień dobry, w pierwszym trymestrze nie powinno się stosować żadnych leków, tak jest najbezpieczniej, ogólnie najlepiej byłoby unikać leków podczas całej ciąży. Jeżeli objawy dokuczają można skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty behawioralno-poznawczego, żeby trochę nauczył jak sobie radzić z napadami paniki, nauczył technik relaksacji itp. Jeżeli objawy całkowicie uniemożliwiają funkcjonowanie najbezpieczniej wspomagać się doraźnie małymi dawkami pernazyny lub clonazepamu, czasem diphergan fajnie działa, ale tak czy inaczej, jeżeli leki to tylko pod kontrola psychiatry i ginekologa. Powodzenia