O czym może świadczyć utrzymujący się już pół roku ból gardła, zatok i uszu?

3 odpowiedzi
Witam, Zadaję pytanie tutaj ponieważ od dłuższego czasu żaden internista, ani laryngolog nie chcą mnie zdiagnozować. Od około 4 lat bardzo często choruję (przynajmniej raz w miesiącu), przez ten czas miałam usunięta migdałki które, jak podejrzewano miały być główną przyczyną ustawicznego zapalenia gardła. Jednak pomimo usunięcia migdałków wciąż mam nawracające zapalenia gardła, zapalenia te sa bardzo częste i bolesne(w tym momencie trwają już prawie pół roku). Mam uczucie jakbym cały czas miała w gardle coś, co mnie drapie, piecze. Dodatkowo po gardle spływa gęsta wydzielina z nosa, którą muszę ciągle odchrząkiwać. Mam także gęsty katar, często "zatkany nos" i ból w okolicach zatok. Bardzo często czuję sie ospała i osowiała, nawet jeśli prześpię wiele godzin. Często także odczuwam mdłości, czasem nawet wymiotuję czymś, co przypomina śluz podobny do tego z nosa. Dodatkowo często nawracające bóle głowy w okolicy skroni i czoła, lodowate dłonie i stopy nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia. Poza gardłem i nosem często mam także uczucie zatkanego ucha, jakby coś w nim pulsowało, a także co jakiś czas bólu w środku ucha, który jednak dość szybko ustaje. Miałam robione podstawowe badania krwi oraz wymaz gardła (pobrany z języka), które jednak nic nie wykazały. Pomimo tego nadal bardzo źle się czuję,a stan ten utrzymuje się już nieprzerwanie od pół roku. Bardzo proszę o radę, jakie badania powinnam wykonać i do jakiego specjalisty się udać (pragnę zaznaczyć, że byłam u pięciu lekarzy internistów i dwóch laryngologów z medicover, tylko jedna z internistek na moją prośbę zleciła mi wymaz gardła, cała reszta nie zaleciła żadnych badań, pomimo informacji, że jestem źle się czuję właściwie od pół roku). Biorę także leki na alergię, ale one niestety też nie pomagają na objawy. Brałam również leki przeciwirusowe i leki na adporność, a także antybiotyk azycynę, która została przepisna przez lekarza z NFZ bez wcześniejszych badań, jak się później dowiedziałam nie powinnam brać tego antybiotyku bez badań, w każdym razie po nim też nie czułam się ani trochę lepiej.
Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję na odpowiedź
Częste długotrwałe infekcje sa wynikiem obniżenia odporności. Nie wiem jakie leki Pani brała na poprawe odporności. Konieczne wydaje sie badanie bardziej specjalistyczne MR zatok i proponuje również zgłosić się do Poradni zaburzeń odporności

Objawy , które pani podaje są dość typowe dla przewlekłego zapalenia zatok przynosowych- PZZP- należy ustalic czy ma podłoze tylko laryngologiczne, czy etiologia jest takze alergologiczna, propnuję TK zatok, badanie cyologiczne nosa po odstawieniu na 1msc leków doustnych i donosowych, jedynie płukanie nosa Sinus Rhinse, oraz testy skorne wziewne, potem prosze o kontakt, pozdrawiam g.osmenda
Charakter objawów i czas ich trwania wskazuje na przewlekłe zapalenie zatok. Należy więc udać się do laryngologa. Wskazane jest Rtg zatok lub badanie endoskopowe nosa. Włączenie pierwszego antybiotyku bez badań nie jest błędem. Natomiast w przypadku jego nieskuteczności przydałoby się wykonać głęboki wymaz z ujść zatok (przez nos). Doraźnie przy bólach głowy "Ibuprofen Zatoki", częste płukanie nosa roztworem soli morskiej np. Sterimar, Pecto Drill tabletki lub syrop na rozluźnienie wydzieliny (niestety na receptę), Sinupret 3x40kropli i antybiotyk (zwykle 10-14dni ale to już do decyzji prowadzącego lekarza). Pozdrawiam