O czym może świadczyć popękany język z białym "nalotem" na nim? Co można z tym zrobić?

1 odpowiedzi
O czym może świadczyć popękany język z białym "nalotem" na nim? Co można z tym zrobić?
Dzień dobry,

Obłożenie języka, czyli nalot o różnym kolorze, może świadczyć o nieprawidłowych nawykach higienicznych jamy ustnej i/lub żywieniowych, może być również objawem chorobowym.

Dość częsty u dorosłych biały nalot na języku może wynikać z nadużywania kawy, herbaty lub papierosów. Może to być również kwestia braku odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Obłożenie języka może wynikać również z niedostatecznego nawodnienia organizmu lub ustnego toru oddechowego (przy blokadzie nosa - katar, skrzywiona przegroda nosa, inne).

Jeśli biały nalot na języku występuje po przebytych kursach antybiotykoterapii, sterdyoterapii lub innych lekach zaburzających odporność organizmu, a zwłaszcza gdy zmiany są rozsiane w jamie ustnej i dotyczą również podniebienia i gardła, może to wskazywać na zmiany grzybicze.

Inne choroby sprzyjające nalotom na języku to cukrzyca, angina, stany przebiegające z obniżoną odpornością (nowotwory, infekcja HIV, kiła, itd).

Postępowanie uzależnione jest od przyczyny nalotów. W pierwszej kolejności proponuję zadbać o właściwą higienę jamy ustnej - szczotkować zęby i język po głównych posiłkach, a przynajmniej dwa razy dziennie, płukać jamę ustną środkami przeznaczonymi do tego celu, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i unikać czynników sprzyjających nalotom (np. papierosy).

W przypadku niepowodzenia powyższych rad, należy wykluczyć inne stany chorobowe o których wspomniałem już wcześniej, aby móc wdrożyć leczenie przyczynowe.

Z poważaniem,
MTabin