O czym mogą świadczyć te badania?

3 odpowiedzi
Panie Doktorze, właśnie odebrałem wynik MR stawu kolanowego i chciałem zapytać co dalej? Nadmienię, że zostałem potrącony przez samochód 1,5 miesiąca temu.Badanie MR stawu kolanowego lewego, sekwencje TSE/FFE, obrazy PS, PD_SPAIR, T2*, STIR, w trzech płaszczyznach oraz styczne celowane na ACL:
W przedziale przyśrodkowym:
Pozioma szczelina pęknięcia w strefie 1/2 tylnej części trzonu i rogu tylnego MM, sięgająca powierzchni torebkowej i prawdopodobnie powierzchni stawowej dolnej, bez cech przemieszczenia.
Obrzęk szpiku w przedniej obwodowej części MFC, dużo mniejszy w obrębie przedniej krawędzi MTC, z niewielkim stłuczeniem przylegającej chrząstki. Powierzchnie chrzęst no-kostne poza tym bez widocznych uszkodzeń.
Podwyższony sygnał i pogrubienie MCL w obrębie przyczepu udowego – po przebytym uszkodzeniu I-II st… Ścięgna gęsiej stopki, ść. M. pół błoniastego w normie.
W przedziale bocznym:
LM i powierzchnie obciążane chrzęst no-kostne w normie.
LCL, pasmo biodrówko-piszczelowe, ść. M. dwugłowego uda i pozostałe struktury kąta tylno-bocznego w normie.
W przedziale rzepkowo-udowym:
rzepka o prawidłowym ustawieniu w osi długiej kolana, bez cech bocznego przyparcia, z niewielką spoczynkową lateralizacją ok. 4mm. Górny kąt chrzęstny bruzdy między kłykciowej 137 st. (<N), TT-TG 11mm. Nieco przerośnięty fałd błony maziowej w zachyłku nadżerkowym i przyśrodkowym. Niewielki zaznaczony przerost i obrzęk ciała tłuszczono-maziowego w zachyłku nadżerkowym. Chrząstka SRU bez widocznych objawów uszkodzenia.
Troczki rzepki zachowane. Niewielkie podwyższenie sygnału ść. M. czworogłowego i bliższego przyczepu w. rzepki-jak w entezopatii.
ACL – podwyższony sygnał przyczepu udowego, ciągłość włókien wydaje się być zachowana – uszkodzenie I st… PCL o zachowanej ciągłości, prawidłowym sygnale i napięciu.
Dół podkolanowy bez patologii.
Dyskretnie zwiększona ilość płynu w stawie.
Witam!

Wynik badania MRI nie wystarczy niestety do ustalenia dalszego postępowania w przypadku tego typu urazów.
Postępowanie to uzależnione jest w głównej mierze od badania pacjenta oraz od jego oczekiwań. Można to ocenić jedynie podczas konsultacji z pacjentem.

Obraz MRI może sugerować zmiany wymagające leczenia operacyjnego tj. szycie łąkotki przyśrodkowej (MM), ale być może wystarczy odpowiednio prowadzona rehabilitacja i leczenie zachowawcze.

Zapraszam na wizytę

Szanowny Panie, badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo dokładnym sposobem diagnostyki, lecz zawsze musi mu towarzyszyć badanie fizykalne. W związku z powyższym na podstawia samego opisu nie podejmę się planowania dalszego leczenia. Zapraszam na wizytę u mnie lub innego lekarza ortopedy. Pozdrawiam.
Witam!!! Z opisu wynika że Pana największym problemem jest uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (pozostałe uszkodzenia moim zdaniem mają charakter marginalny - ale potrzebne jest badanie kliniczne). Trudno jest mi się odnieść do opisu, bez badania chorego - nigdy nie operujemy badań tylko PACJENTA!!! Nie zawsze opisywane uszkodzenie w badaniach dodatkowych (tutaj MRI) ma odzwierciedlenie w badaniu przedmiotowym chorego. Jeżeli ma Pan objawy bólowe kolana, ew. towarzyszące wysięki, to jest to zapewne uszkodzenie które będzie wymagało leczenia operacyjnego (artroskopia). Opis przemawia za dość rozległym uszkodzeniem, jednak dokładne zalecenia można określić badając pana i oglądając MRI. Pozdrawiam!!!