Nowotwór złośliwy piersi z przerzutami

2 odpowiedzi
Witam, moja mama zmaga się z chorobą nowotworową od ponad roku - nowotwór złośliwy piersi z przerzutami do wątroby i śledziony. Otrzymała 6 cykli chemii, po których była poprawa, ale na krótko. Po 3 miesiącach na kontroli u dr okazało się, że jest wznowa, pierś po krótkim czasie (ok 2 tyg.). Przerzuty najpierw do wątroby, śledziony, płuc i kości. Otrzymała inną chemię, po której po trzykrotnym podaniu (co tydzień) miała zapaść. Obecnie nic nie ma podawanego. Wystąpiła też skórna wysypka, którą smaruje Oxycortem i jest lepiej. Zastanawiam się co można jeszcze zrobić, co podać? Dodam, iż mama jest obciążona kilkoma chorobami; cukrzyca insulinozależna, nadciśnienie, niewydolność. Proszę o radę i z góry dziękuję.
Droga Pani Wioletto, z Pani opisu wnoszę, że stan Mamy jest bardzo poważny. Niestety są granice, których współczesna medycyna, onkologia przekroczyć nie jest w stanie. Sądzę, że Mamie potrzebne jest szeroko rozumiane wsparcie paliatywne: leki przeciwbólowe, umiarkowanie ogólnowzmacniające, i co najważniejsze Wasza obecność. To pierwsze powinna zapewnić fachowa poradnia paliatywna, to drugie, trudne jest w Waszych rękach. Jeżeli moje sugestie nie są wystarczające proszę o dalsze pytania. Życzę dużo siły i cierpliwości

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W uogólnionej chorobie nowotworowej (tzn. przy obecności przerzutów do narządów innych niż regionalne węzły chłonne) prowadzi się:
- paliatywne leczenie systemowe (jeżeli jest tolerowane i nie upośledza jakości życia, tak jak w przypadku Mamy niestety się stało); pytanie moje jest takie: czy były oznaczone receptory ER/PgR i jeżeli była ekspresja, to czy Mama otrzymała leczenie hormonalne?
- paliatywna radioterapia - głównie chodzi o napromienianie zmian przerzutowych w kościach jeżeli dają objawy bólowe lub zagrażają złamaniami patologicznymi
- paliatywna chirurgia - jeżeli nowotwór nacieka skórę, powoduje niegojące się owrzodzenia - wówczas wykonuje się paliatywne resekcje guza.
To tak na szybko. Czy Państwo są z Łodzi?

Eksperci

Edyta Ilnicka

Edyta Ilnicka

Radiolog

Warszawa

Wojciech Piskorski

Wojciech Piskorski

Onkolog

Kraków

Waleed Abumoammar

Waleed Abumoammar

Onkolog

Otwock

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Artur Wojciechowski

Artur Wojciechowski

Radiolog

Warszawa

Paweł Winter

Paweł Winter

Chirurg, Onkolog, Lekarz w trakcie specjalizacji

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 61 pytań dotyczących usługi: rak piersi

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.