Nowotwór złośliwy piersi z przerzutami

2 odpowiedzi
Witam, moja mama zmaga się z chorobą nowotworową od ponad roku - nowotwór złośliwy piersi z przerzutami do wątroby i śledziony. Otrzymała 6 cykli chemii, po których była poprawa, ale na krótko. Po 3 miesiącach na kontroli u dr okazało się, że jest wznowa, pierś po krótkim czasie (ok 2 tyg.). Przerzuty najpierw do wątroby, śledziony, płuc i kości. Otrzymała inną chemię, po której po trzykrotnym podaniu (co tydzień) miała zapaść. Obecnie nic nie ma podawanego. Wystąpiła też skórna wysypka, którą smaruje Oxycortem i jest lepiej. Zastanawiam się co można jeszcze zrobić, co podać? Dodam, iż mama jest obciążona kilkoma chorobami; cukrzyca insulinozależna, nadciśnienie, niewydolność. Proszę o radę i z góry dziękuję.
Droga Pani Wioletto, z Pani opisu wnoszę, że stan Mamy jest bardzo poważny. Niestety są granice, których współczesna medycyna, onkologia przekroczyć nie jest w stanie. Sądzę, że Mamie potrzebne jest szeroko rozumiane wsparcie paliatywne: leki przeciwbólowe, umiarkowanie ogólnowzmacniające, i co najważniejsze Wasza obecność. To pierwsze powinna zapewnić fachowa poradnia paliatywna, to drugie, trudne jest w Waszych rękach. Jeżeli moje sugestie nie są wystarczające proszę o dalsze pytania. Życzę dużo siły i cierpliwości

W uogólnionej chorobie nowotworowej (tzn. przy obecności przerzutów do narządów innych niż regionalne węzły chłonne) prowadzi się:
- paliatywne leczenie systemowe (jeżeli jest tolerowane i nie upośledza jakości życia, tak jak w przypadku Mamy niestety się stało); pytanie moje jest takie: czy były oznaczone receptory ER/PgR i jeżeli była ekspresja, to czy Mama otrzymała leczenie hormonalne?
- paliatywna radioterapia - głównie chodzi o napromienianie zmian przerzutowych w kościach jeżeli dają objawy bólowe lub zagrażają złamaniami patologicznymi
- paliatywna chirurgia - jeżeli nowotwór nacieka skórę, powoduje niegojące się owrzodzenia - wówczas wykonuje się paliatywne resekcje guza.
To tak na szybko. Czy Państwo są z Łodzi?