noszenie pończochy czy podkalanówki

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem 8 miesięcy po przebytej ostrej zakrzepicy żył głębokich konczyny dolnej (prawej - całej nogi) oraz zatorze płucnym. Przez rok czasu mam brać xarelto 20 mg . Noszę pończochę drugiej klasy ucisku (którą mam nosić do końca życia). Z ostatniego usg doplera wykonanego przez chirurga naczyniowego wynika cytuję "Po stronie prawej zmiany pozakrzepowego w odcinku udowo-podkalanowym ze znamiennym reflusem, wtórna dilatacja żył ukł. głębokiego jako wyraz przebytego krążenia obocznego.Patologia żylna nieodwracalna, brak możliwosci skutecznego leczenia operacyjnego". Moje pytania są następujace:
1.Czy mogę zamiast pończochy nosić podkalanówkę gdyż noszenie pończochy jest bardzo niewygodne, ogranicza ona ruchy, często się ssuwa w okolicy pachwiny (mimo że jest dobrze dobrana) itp.
2. W przypadku bezwględnej konieczności noszenia pończochy jak ważny jest ucisk w okolicy pachwiny gdyż przy noszeniu pończocha ssuwa się do 10 cm poniżej pachwiny.
3.Żeby pończocha się nie ssuwała poniżej pachwiny muszę bardzo sciskać się paskiem ją podtrzymującym na wysokości pępka (powstają wtedy zaczerwienia na skórze). Czy ten ucisk może być niebezpieczny np. prowadzić do kolejnej zakrzepicy
Za udzieloną pomoc z góry dziękuję.
Witam w takiej sytuacji:
1. Noszenie podkolanówki nie zastąpi noczenia pończochy - przy niewydolności żyły udowej. W tym przypadku wskazany jest ucisk do samej pachwiny, aby zmniejszyć skutki przepływu zwrotnego (refkuksu) krwi w żyle udowej - podkolanówka w żaden sposób tego nie zapewni. Noszenie pończochy jest jedynym sposobem, który może znacznie spowolnić postęp choroby. Można dobrać tak pończochy aby się nie zsuwały - jest kilku dobrych producentów - którzy wykonaja wyrób także na zamówienie - dla konkretnego pacjenta jeżeli nie pasują gotowe wyroby uciskowe.
2. Im wyżej uciska pończocha tym lepiej - wyrób szyty na miarę.
3. Ucisk paskiem na wysokości pępka nie będzie skutkował kolejną zakrzepicą, choć stanowi zapewne dyskomfort jeżeli powstają zaczerwienienia.
Pozdrawiam

Przebyta zakrzepica żył głębokich nawet przy wysokiej skuteczności leczenia i całkowitej rekanalizacji (rozpuszczeniu) skrzeplin, rzeczywiście powoduje niewydolność zastawek żylnych na całym obszarze przebytej zakrzepicy, wówczas krew nie odpływa skutecznie od kończyny i wszystkie następstwa z tym związane: obrzęki, żylaki, owrzodzenia, ponowną zakrzepicę... W celu usprawnienia odpływu żylnego należy zastosować ucisk. Stosowanie pończoch zapewnia ucisk na znacznie większym obszarze, niż podkolanówek i teoretycznie wydaje się skuteczniejszym. ALE!!! z praktycznego punktu widzenia ni sprawdza się: podkolanówki zsuwając się z kończyny na udzie ze względu na ruch w stawie kolanowym, tworzą mankiet (turnikiet), który wręcz utrudnia odpływ krwi od kończyny.
Uważam, że pończochy nie są niczym lepsze od podkolanówek, a z moich obserwacji wyciągam zupełnie odwrotny wniosek o wyższej skuteczności podkolanówek od pończoch. Ogromną zaletą podkolanówek jest dużo większe prawdopodobieństwo stosowania tego wyrobu przez mężczyzn. Dla mężczyzn zalecam podkolanówki, a dla kobiet podkolanówki, albo rajstopy. Praktycznie nie zalecam pończoch moim chorym.
BARDZO WAŻNĄ sprawą jest właściwe dobranie podkolanówki (pomiar zgodnie z ulotką po 12 godzinnym leżeniu z kończyną dolną położoną 10-15 cm powyżej serca).
Co dotyczy klasy ucisku, należy wypracować kompromis pomiędzy skutecznością a komfortem stosowania... Jest to sprawa indywidualna dla każdego pacjenta. Zapraszam na wizytę do jednej z przychodni, w których przyjmuję.
Sugeruję wizytę: - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Najprostszą i najstarszą metoda, aby pończocha się nie zsuwała jest pas do pończoch - gdzie pończochy są trzymane przez "żabki". Są również dostępne w sprzedaży gotowe produkty z mocowaniem do paska na rzep - Sigvaris. Podkolanówka nie wystarczy.
Jeżeli rzeczywiście tak jest jak to opisał na ostatniej wizycie chirurg to konieczne jest noszenie pończochy. W związku z uszkodzeniem zastawek w układzie głębokim kończyny wskazane jest stosowanie ucisku na jak większym odcinku kończyny. Jeżeli pończocha się zsuwa to jednak śmiem twierdzić że jest nie najlepiej dobrana. Zsuwanie pończochy poniżej pachwiny nie ma skutków ujemnych poza dyskomfortem. Odpowiadając na 3 część pytania: opisany ucisk nie zagraża zakrzepicą.
Witam
Py nosi pończochę uciskową wysoką tzn. kończącą się około 5 cm poniżej pachwiny. Opadanie pończochy może być spowodowane jej złym doborem, budową uda, otyłością, obecnością owłosienia. W przypadku pończochy samonośnej wskazane jest aby wydepilować pas na skórze w miejscu ściągacza na pończosze. Można także użyć specjalnych klejów proponowanych przez producentów pończoch.
Pozdrawiam
Witam.
Pończochy uciskowe powinno sie nosić do 72 m-cy od początku zakrzepicy, a minimum 24 m-cy. Amerykanie uważają, ze wystarczy podkolanówka. Nie ma dużego znaczenia ucisk w pachwinie. Można zakupić "zakolanówki" do połowy uda. Pończochy nie mogą wywołać zakrzepicy, działaja przeciw zakrzepowo, ale również maja za zadanie zapobiec zespołowi
pozakrzepowemu.