niskie Tsh w ciąży od początku powinnam mieć obawy o dziecko??? Nigdy nie miałam problemow z tarczyc

1 odpowiedzi
niskie Tsh w ciąży od początku powinnam mieć obawy o dziecko??? Nigdy nie miałam problemow z tarczyca teraz jestem w 13 tc i tsh 0,10
Dobry wieczór,

Każda kobieta ciężarna przy pierwszej wizycie ginekologicznej, w pakiecie zleconych przezeń badań powinna mieć ocenioną czynność tarczycy (przynajmniej oznaczenie TSH). W razie wyników odbiegających od normy (tj. TSH=0,4-2,5 uIU/ml), taka pacjentka powinna być skierowana do oceny endokrynologicznej.

W pierwszym trymestrze ciąży, zwłaszcza w okolicy 10 tygodnia, możemy mieć do czynienia z obniżeniem stężenia TSH, nawet poniżej podanej normy, co wynika z działania gonadotropiny kosmówkowej (betaHCG) na gruczoł tarczowy. Określa się to mianem tyreotoksykozy ciężarnych, dotyczy ok. 3% ciężarnych i jednocześnie jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy u ciężarnych. Zjawisko to jest częstsze w przypadku ciąż mnogich. Postępowanie w takich sytuacjach jest tylko objawowe, a czynność tarczycy normalizuje się samoistnie wraz z czasem trwania ciąży. Nie ma też ryzyka dla dziecka w związku z tą sytuacją.

Niemniej, powinna być Pani oceniona endokrynologicznie. W uzupełnieniu diagnostyki należy wykonać badania dodatkowe:
1) TSH, fT4, fT3
2) antiTSHR, ATPO
3) usg tarczycy.

Tym samym będzie możliwe ustalenie etiologii nadczynności (trzeba wykluczyć chorobę Graves-Basedowa) i dalszego postępowania.

W chwili obecnej zaleciłbym spokój w związku z zaprezentowanym przez Panią wynikiem TSH, niemniej uzupełniłbym diagnostykę o wspomniane elementy.

Z poważaniem,
Mateusz Tabin