Niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie, jak temu zapobiec? Już od dawna chciałem te

2 odpowiedzi
Niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w siebie, jak temu zapobiec?
Już od dawna chciałem te problemy rozwiązać ale nie wiem gdzie szukać pomocy.
Moja sytuacja życiowa wygląda następująco, mam 19 lat, cały swój wolny czas spędzam przy komputerze i to jest większość mojego życia, nie umiem rozmawiać z innymi ludźmi nieważne z kim bym rozmawiał zawsze jestem bardzo nieśmiały, boję się odzywać do kogokolwiek dlatego zawsze stoję gdzieś na uboczu i milczę nawet jeśli ludzie wokół mnie wydają się być mili, wyjście gdziekolwiek poza dom stanowi dla mnie wysiłek bo to oznacza dużo stresu, mam 2 przyjaciół, z jednym się spotykam czasem co weekend ale nasze spotkania polegają na graniu w gry przez pół dnia, z drugim kolegą widuję się bardzo rzadko, może kilka razy na rok. Często bierze mnie smutek, najczęściej wieczorem ale to poranki są najgorszą porą dnia zwłaszcza kiedy muszę gdzieś wychodzić. Mam wrażenie, że nic nie umiem i w przyszłości nie czeka mnie nic dobrego. Myślałem, że jak dorosnę to jakoś to minie, że to tylko tymczasowe ale tak nie jest, to nie tak, że nie jestem w stanie odczuwać radości, normalnie czuję wszystkie emocje tylko po prostu bierze mnie smutek kiedy zaczynam myśleć o sobie i o swojej przyszłości.
To nie jest problem który mogę opisać w kilku zdaniach ale zdołałem napisać jak to wygląda ogólnie.
Dzień dobry,
czytając opisaną przez Pana sytuacja, myślę, że mierzy się Pan z dużym dyskomfortem. Moim zdaniem warto wtedy korzystać z pomocy psychologa/ psychoterapeuty. Dzięki wiedzy specjalisty będzie miał Pan możliwość spojrzeć na swój problem z różnych perspektyw i poszukać rozwiązań, które sprawią, że poczuje się Pan lepiej. Proszę pomyśleć o terapii jako o czymś, co ma Pana wesprzeć i wspomóc. Życzę powodzenia!

Dzień dobry, bardzo mi przykro, że przechodzi Pan tak trudny okres czasu. Opisany przez Pana problem: brak wiary w siebie, nieśmiałość, trudności w rozmowie z innymi - przypomina mi lęk społeczny. Lęk ten często towarzyszy nam wiele lat i zaostrza się kiedy wchodzimy na etap wczesnej dorosłości, powodując obniżony nastrój a nawet czasem depresję. Widzę w Panu pragnienie aby zmienić obecną sytuacje i spieszę z podpowiedzią. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczną formą terapii zarówno lęku społecznego jak i obniżonego nastroju. Poprzedzona jest dokładną diagnozą problemu i wyjaśnieniem, skąd pojawiły się takie a nie inne objawy. W terapii stawia się nacisk pracy na pokonywanie lęków małymi krokami, obserwując przy tym jak zmienia to nasze myślenie o sobie, o świecie i jak obniża to wcześniej tak wszechogarniający lęk. Nierzadko wartościowym uzupełnieniem tego typu terapii jest wsparcie farmakologiczne, które zaleca lekarz psychiatra - nie jest to jednak obowiązkowe. Mimo wszystko, jeżeli mogłabym jakoś Panu pomóc w pokonaniu trudności - proszę śmiało dać znać. Trzymam kciuki za Pana drogę, J.K.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.