Niskie ciśnienie i duże osłabienie

6 odpowiedzi
Witam. Mam problem z ciśnieniem, w ciągu dnia jestem strasznie śpiąca, zawroty glowy, osłabienie... ciśnienie zawsze mam niższe, czy rano, czy w południe. Zazwyczaj górna wartość wynosi ok 110, dolna natomiast 58/54, czasem 65. Puls zawsze jest ok 80, nawet z rana. Kawa nie pomaga, zresztą jak ją piję, to dodatkowo podnoszę puls a mam tachykardię i dodatkowe skurcze nadkomorowe. Co zrobić w tej sytuacji? Czy regularne codzienne cwiczenia po 30 min na orbiterku podniosą mi ciśninie, czy obniżą? Dodam iż palę papierosy i mam Hashimoto oraz codziennie przy lekkim wysiłku(zwykłym szybszym chodzie) zatka mi ucho lub uszy.
Problem może być spowodowany również innymi schorzeniami nie tylko kardiologicznymi. Żeby pomóc konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka (Holter ciśnieniowy, badania laboratoryjne). Pozdrawiam

Trening zawsze dobry, dodatkowo proszę sprawdzić TSH, FT3, FT4 oraz potencjalne ogniska zapalne - zęby leczone kanałowo ew. zatoki, migdałki to też może dawać arytmię
Szanowna Pani, wbrew temu, co się powszechnie uważa, tak zwane niskie ciśnienie tętnicze krwi u skądinąd zdrowej osoby wcale nie musi być przyczyną senności lub osłabienia. W Pani konkretnej sytuacji zresztą nie można mówić o "niskim" ciśnieniu - podane przez Panią wartości są prawidłowe, tak samo jak wartość pulsu czyli inaczej tętna. Regularne ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza aerobowe, np. orbitrek) raczej sprzyjają utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi lub pomagają obniżyć podwyższone ciśnienie (w czasie wysiłku ciśnienie rzecz jasna wzrasta, ale przeciętne ciśnienie w ciągu doby w miarę treningów się nieco obniża). Palenie papierosów jest ze wszech miar niezdrowe, raczej może podwyższać ciśnienie. Choroba Hashimoto - jeżeli jest w fazie niewyrównanej niedoczynności tarczycy może sprzyjać spowolnieniu i senności. Zatykanie uszu - wstępnie nie widzę związku z opisywanymi przez Panią pozostałymi stanami.
Proszę rzucic palenie. Ćwiczenia są dobre, Pani ciśnienie również :)
Dzień dobry! Wartości ciśnienia, jakie Pani podaje są prawidłowe i nie są przyczyną objawów. W trakcie wysiłku fizjologicznie ciśnienie wzrasta, ale jest to efekt utrzymujący się tylko w czasie jego trwania. Natomiast kawa i wzrost ciśnienia to mit, kawa tylko w nieznacznym stopniu podnosi ciśnienie właśnie w mechanizmie przyspieszenia czynności serca. Zatem przy spoczynkowym tętnie 80/min, które także samo w sobie nie stanowi odchylenia od normy, duże ilości kawy to nie najlepszy pomysł. W Pani przypadku przyczyn upatrywałabym w pierwszej kolejności w chorobie tarczycy, należy sprawdzić stan hormonalny, gdyż choroba Hashimoto doprowadza do niedoczynności, której objawy mogą wyglądać tak, jak to Pani opisuje, dodatkowo również należałoby oznaczyć morfologię w celu wykluczenia niedokrwistości. Zatykanie w uszach natomiast może być związane z zawrotami głowy i tu przydałaby się konsultacja laryngologa. Żaden z Pani problemów zdrowotnych nie wyjaśni się bez wizyty u lekarza, ale akurat nie u kardiologa. Proponuję zacząć od lekarza POZ w celu doprecyzowania wywiadu, zbadania Pani i ewentualnie zalecenia na tej podstawie badań krwi i skierowania do właściwego specjalisty.
Szanowna Pani,
Po pierwsze proszę zaprzestać palenia tytoniu :)
Z ogólnych zaleceń u chory z hipotonią należy pamiętać o:
1) spanie z głową ułożoną wyżej
2) picie dużych ilości płynów lub przyjmowanie środków zwiększających objętość płynu wewnątrznaczyniowego (np. zwiększenie zawartości soli i elektrolitów w diecie, picie napojów polecanych dla sportowców) – u osób bez nadciśnienia tętniczego
3) można rozważyć noszenie pończoch uciskowych (poprawa powrotu żylnego i rzutu serca poprzez ucisk na powierzchowne żyły kończyn dolnych)
4) umiarkowany trening fizyczny (szczególnie pływanie), orbitrek jest tez dobrym ćwiczeniem
5) trening ortostatyczny – powtarzanie stopniowo wydłużanego ćwiczenia, polegającego np. na przybraniu postawy stojącej z oparciem się o ścianę 1–2 × dz. po 20–30 min (skuteczność niepewna)
W razie niepowodzenia w takim postepowaniu zaleciłbym udać się do kardiologa.