Niska rezerwa jajnikowa u młodej osoby

5 odpowiedzi
Witam bardzo serdecznie,

Zrobiłam dziś badania LH i FSH ponieważ zaniepokoił mnie mój wynik AMH (0,05).

Badania zrobiłam w 3 dc i wyszły one następująco:

LH: 3,69 (norma dla tej fazy cyklu to 1,5- 8,0)
FSH: 6,31 (norma dla tej fazy cyklu to 2,9- 12,0)

A więc wyniki mieszczą się w normach. Dlaczego więc AMH jest aż tak obniżone? Czy mógł być to błąd laboratorium? Czy warto zapłacić i sprawdzić ten hormon jeszcze raz? Mam dopiero19 lat dlatego martwię się tak niskim wynikiem AMH. Nie leczę się sama, byłam oczywiście u ginekologa, ale dostałam tylko progesteron na wyregulowanie cyklu. Cykl stał się bardziej regularny, więc ginekolog już nie każe mi do niego przychodzić. Dodam jeszcze, że jajniki na usg nie wyglądały dobrze (na ostatnim usg na lewym jajniku nie było pęcherzyków, na prawym była torbiel krwotoczna, natomiast w jeszcze wcześniejszym cyklu były 2 małe pęcherzyki na prawym jajniku, ale do owulacji nie doszło), a więc pasuje to do niskiego AMH. Tylko dlaczego FSH i LH są w normie? Czy powinnam coś robić? Iść do innego lekarza? Czy dać sobie spokój, bo cykl już się wyregulował? Dodam, że jeszcze nie planuję potomstwa, ale w przyszłości chciałabym je mieć, więc nie chcę lekceważyć tej sprawy. Co mi Państwo radzą?
Koniecznie trzeba powtórzyć AMH

Nie lekceważyć.
Zawsze w sytuacjach spornych powtarzamy badanie.
Lekarza jednak nic nie zastąpi.
Szanowna Pani.
Nie do końca rozumiem powody dla których badała Pani AMH, ale ten wynik oznacza albo duży problem, albo jest wynikiem błędu pomiaru - najczęściej warunków transportowania próbki. Proponuję oznaczyć AMH ponownie zachowując idealne warunki techniczne badania.
Co do hormonów AMH mówi o ilości pęcherzyków, natomiast FSH i LH traktujemy jako informator o bieżącym cyklu, który nawet dla niskiego AMH może być dobry.
Pozdrawiam SK
AMH jest niskie ale może to być błąd laboratorium. Torbiel krwotoczna świadczy o przebytej owulacji. Dobrze pani myśli - dać sobie spokój. Jak będą kłopoty z zajściem w ciążę należy wrócić do tematu.
Proszę powtórzyć wyniki AMH i skontaktować się z lekarzem prowadzącym