Niewyjaśniona i nieustępliwa biegunka

4 odpowiedzi
Witam,
Od kilku miesięcy borykam się z problemem biegunek. Początkowo myślałem, że to może nic groźnego, może jednorazowe, może grypa jelitowa, więc na początku brałem Stoperan. Z czasem stracił on swoje właściwości, co sprawiło, że przy biegunce nawet połknięcie kilku pastylek nie pomagało. Następnie dolegliwości na jakiś czas ustąpiły. Jednak od dwóch miesięcy borykam się z problemem tym razem, bardzo silnej biegunki. Po około tygodniu od rozpoczęcia roku akademickiego zaczęły stopniowo narastać problemy związane z silnym bólem brzucha, wzdęciami, bulgotaniem w żołądku i właśnie ostrymi biegunkami, co jak się można domyślić bardzo przeszkadzało w chodzeniu na zajęcia. Poszedłem z tym do lekarza i dostałem leki na Zespół Jelita Drażliwego, nazw niestety nie pamiętam, jednak nie przyniosły żadnego rezultatu, więc poszedłem z tym do szpitala, gdzie dostałem tylko leki na zatrzymanie biegunki. Niestety, nawet one nie przyniosły żadnego oczekiwanego działania. Następnie poszedłem z tym do gastrologa, który podejrzewał chorobę Leśniowskiego-Crohna i dał mi antybiotyk o szerokim spectrum, który miał błyskawicznie pomóc. Jednak także okazał się niewystarczający, co skłoniło do pobytu w szpitalu. Wcześniej jeszcze miałem robione USG jamy brzusznej, jednak oprócz dużej ilości gazów w jelitach, nic nie wykazało. W czasie pobytu w szpitalu miałem zrobioną kolonoskopie, badania krwi różnego rodzaju i wszystko było poprawne, oprócz badania, w którym wyszło, że mam bakterie Yersinii. Lekarze powiedzieli, że to ona była przyczyną wszystkich dolegliwości, więc dostałem znowu ten sam antybiotyk o szerokim spectrum i po jego wybraniu biorę probiotyk i lek, który jest na wzdęcia oraz lek na uspokojenie, gdyż podejrzewano, że to może być na tle nerwowym. Również zalecili mi dietę lekkostrawną, do której się stosuję. Czas mija, dokładnie miesiąc, a mi niestety nadal nie przechodzi. Nie mam już tak silnych bóli brzucha, jednak biegunki i wzdęcia to nieprzyjemna codzienność. Codziennie jest ten sam problem - po śniadaniu biegunka, większość dnia wzdęcia, a po wyjściu na zajęcia wzdęcia i również biegunka. Nie wiem już co mam robić, aby normalnie móc chodzić na zajęcia. Aktualnie biorę dodatkowo węgiel, jednak on także nic nie pomaga na biegunki. Co mam zrobić, aby móc normalnie funkcjonować ?
Proponuję brać przez kilka tygoddni probiotyk Sanprobi IBS, Duspatalin ret 2x1 tabl, oraz Debutir 2x1, propblemy powinny stopniowo, powoli, normalizować się. POZDR RK

Aby się do tego ustosunkować musiałbym poznać dokładny opis kolonoskopii oraz czy oceniono w trakcie jej wykonywania końcowy odcinek jelita krętego oraz ewentualny wynik badań histopatologicznych.Wskazany byłby pełny zakres badań parazytologicznych i mykologicznych stolca. Do rozważenia badania w kierunku Celiakii.
Witam,
mam niestety zbyt mało danych klinicznych: proszę o podanie ile razy dziennie oddaje Pan stolec?; czy biegunka jest z domieszką krwi, śluzu?; jak wygląda waga - czy w ostatnim czasie spadła?; czy biegunka i podobne dolegliwości występują w nocy?; czy podczas kolonoskopii oceniano dystalną część jelita krętego?; jaki antybiotyk była stosowany?
Pozdrawiam. Aleksander Maleszka
Dzień dobry. Nie wiemy czy miał Pan pobierane wycinki podczas kolonoskopii i jaki jest ewentualny ich opis. Czy było robione badanie w kierunku pasożytów np. lamblii? Pana przypadek przy już wykonanej szerokiej diagnostyce wymaga zebrania wszystkich badań razem i ich analizy oraz ewentualnego rozszerzenia o badania jeszcze nie wykonane.