Nietypowa pokrzywka

4 odpowiedzi
Witam, jakiś czas temu zaczęłam mieć problemy z tzw. pokrzywką. Teraz jest tak źle, że bolą mnie stawy i mieśnie (ledwo mogę się poruszać), mam opuchnięte palce u rąk, w nocy miałam ostatnio gorączke i drgawki. Dodatkowo męczy mnie taki duszący kaszel. No i nadal występuje pokrzywka.

Proszę o pomoc.
Dzień dobry. Kluczowe jest pytanie- od kiedy występują bąble pokrzywkowe. Jeśli >6 tygodni można wówczas rozpoznać pokrzywkę przewlekłą i rozpocząć wnikliwą diagnostykę. Dolegliwości bólowe stawów i gorsze samopoczucie mogą mieć związek z pokrzywką, aby to ocenić konieczne jest dokładne zebranie wywiadu i wykonanie badań.

Szanowna Pani,

Pani objawy o których Pani pisze są na tyle poważne, że konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa, w celu wykluczenia chorób układowych. W tym przypadku zasadne będzie wykonanie badań krwi, na których podstawie będzie można ocenić, czy nie ma procesów infekcyjnych, zapalnych w Pani organizmie, a także czy nie rozwija się u Pani choroba o podłożu autoimmunologicznym.
Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Z poważaniem,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.
Witam! Myślę,że nie pokrzywyka jest tu pierwotna-wygląda ,że jest raczej wtórnym objawem innego schorzenia autoimmunologicznego, np.RZS. Proszę zacząć od diagnostyki reumatologicznej. Pozdrawiam
Szanowna Pani,

Opisywane objawy mogą być wynikiem pokrzywki związanej z infekcją wirusową lub którymś z zespołów z współwystępowaniem pokrzywki - jak zespół Schnitzlera lub zespół CAPS. Wskazana byłaby poszerzona diagnostyka prowadzona przez dermatologa i immunologa klinicznego.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV