Niepłodność wtorna

1 odpowiedzi
Witam, od 8 miesięcy staramy sie o drugie dziecko, oboje jesteśmy powyżej 30tki. W pierwsza ciąże zaszłam od razu. Wyniki badania nasienia są w normie, moje hormony tez, poza hormonami męskimi (androstendionu, testosteron i Dhea-s), które są trochę powyżej normy. Usg nie wykazało PCOS, robiłam testy owulacyjne i ich pozytywne wskazania pokrywały się z kluciem w jajniku. Miesiączki mam jak w zegarku, co 28 dni, nie są bolesne. Nadmiernego owłosienia tez nie mam. Czy wyższy poziom tych hormonów może stać na przeszkodzie w zajściu w ciąże i jak i czy w ogóle to leczyć? Druga sprawa, ze w 1szej ciąży wyszła mi kiepska cytologia (CIN 1/CIN2 i HSIL) w efekcie czego miałam po porodzie konizacje szyjki pętla elektryczna. Prawie przez rok karmiłam, wiec nie miesiaczkowalam i kiedy zakończyłam karmienie przez 3 cykle miałam ogromne bóle brzucha i brak krwawienia, a pózniej bardzo skąpe krwawienia i krwawienia miedzymiesiaczkowe. Okazało sie, iż na szyjce zrobił sie jakiś zbiornik płynowy (?) i krew nie miała ujścia... Po doraźnej interwencji problemy sie skończyły, ale chciałam zapytać czy może mieć to wpływ na nasze starania i czy w ogóle możliwe jest aby blokada teraz była w druga stronę i plemniki miały problem z przenikaniem przez szyjkę do macicy? Jakie badania wykonać aby to sprawdzić?
Witam,
problem diagnostyki w Państwa przypadku jest złożony. Przyczyna niepowodzeń może mieć punkty przyczepu w różnych miejscach. Proponuje: posiew z kanału szyjki, histeroskopię diagnostyczną (ew z kolorografią) i/lub hsg, ponowne oznaczenie androgenów, obowiązkowo cytologię, jeżeli była przynajmniej 3 mies wstecz (do 2 lat od konizacji).
pozdrawiam