Niepłodność

3 odpowiedzi
Witam. Mam problem z zajściem w drugą ciążę, pierwsze dziecko urodziłam 3,5 roku temu, ale wcześniej brałam lek Parlodel ponieważ mam podwyższony progesteron oraz nieregularne cykle od 18-41 dni. Rok temu znów zaczęłam brać ten lek, ale po pół roku zero skutku... W maju tego roku udało mi się zajść w ciąże, ale w 3 tygodniu poroniłam. Staramy się z mężem cały czas, ale nie biorę już żadnych leków od poronienia... Co mamy zrobić? Zacząć brać znów hormony, czy cierpliwie czekać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Trzeba zrobić badania hormonalne w dwóch fazach cyklu, łącznie z badaniami tarczycy. Parlodel dobrze byłoby nadal brać. Trzeba pomyśleć też o badaniu nasienia męża, tu też mogła się coś zmienić.

Dziękuję za pytanie. Specjalizuje się w leczeniu pacjentek onkologicznych. Proszę udać się do ginekologa, który udzieli Pani odpowiedzi. Życzę zdrowia
Dzień dobry,
Z Pani opisu wynika, że ma Pani zaburzenia hormonalne na podłożu hiperprolaktynemii. Wymieniony lek służy do obniżenia poziomu prolaktyny, a nie progesteronu. Napisała Pani, że skutecznie przywraca on prawidłowy cykl, co skutkowało dwukrotnym zajściem w ciąże. To bardzo ważne. Trzeba zastanowić się nad przyczyną poronienia, ale najczęstsza jego przyczyna nie jest związana z Pani chorobą podstawową. Powinna Pani skontrolować poziom prolaktyny ponieważ w zależności od jego poziomu będzie ustalona dawka leku przez lekarza prowadzącego. Powodzenia!