Niepewność w związku

2 odpowiedzi
Witam, mam 25 lat i za sobą rozwód. Od roku jestem w nowym związku- jednak czuje niepewność, ze i to mi się zniszczy. Staram się kontrolować mojego partnera, nie czuję się pewnie jak nie odbiera telefonu, gdy go przy mnie nie ma lub gdy wychodzi sam np na miasto. Wiem, że nie mogę nikogo trzymać w zlotej klatce i że każdy potrzebuje swobody- na prawdę bardzo to dobrze rozumiem jednak nie potrafię pozbyć się tego lęku i tzw "sciskania w żołądku". Boję się, że jest za pięknie aby mogło być prawdziwie, ciągle mam lęk, że mnie zostawi, że nie jestem wystarczająco dobra. Czasami mam wrażenie, że staram się za dwoje w tym związku. Boje się kolejnej porażki... Rozum mówi "ufam mu", jednak emocje szaleją. Boję się, że swoim zachowaniem zniszczę to co udało mi się zbudować sercem. Proszę o poradę, jakiś sposób na zwalczenie "czarnych" myśli.
Witam, zachęcam Panią do skorzystania z pomocy terapeuty, we wspierającej, bezpiecznej relacji przyjrzymy się mechanizmom, które prowadzą do zazdrości i kontroli bliskiej osoby, może odkryjemy jakie doświadczenia z Pani życia, z poprzedniego związku np wpłynęły na to, że zamiast bliskości z kochaną osobą nieświadomie tworzy Pani sytuacje i zachowania które pozostawiają w sobie lęk i frustrację. Zazdrość to tak niszczące i destrukcyjne uczucie, że warto podjąć pracę nad nim jak najszybciej, stawką jest związek, który jest dla Pani ważny, zachęcam do wizyty, by przy pomocy specjalisty odbudować poczucie własnej wartości, przypomnieć o zasobach, zaletach dla których partner się z Panią związał, nauczyć uważności na myśli i zachowania niepożądane, wytłumaczyć je, nauczyć sposobu znajdywania innych, świadomych i przyjaznych, zapewniam że jest to możliwe, zachęcam do wysiłku pracy nad sobą i Pozdrawiam serdecznie

Witam
z opisu Pani sytuacji można wyciągnąć kilka prawdopodobnych diagnoz sytuacji problemowej. Osobiście najbardziej przekonany byłbym do dwóch alternatywnych.

1. Być może charakterystyka waszego związku to znaczy: sposób wzajemnego komunikowania się, okazywania sobie uczuć, to jaką postawę prezentujecie względem waszej relacji, jak wyrażacie zaangażowanie w wasz związek, to wszystko może sprawiać że Pani obawy są zasadne. To znaczy, rzeczywiście pani partner nie pozwala Pani poczuć się bezpiecznie w waszej relacji.

2. Być może w związku waszym jest wszystko OK a to pani obierając sobie temat związku wyraża w ten sposób swoje napięcie lękowe (nerwica) którego rzeczywistym źródłem nie jest wasz związek.

W pierwszym przypadku należałoby podjąć terapię par ukierunkowaną na podniesienie jakości Waszego związku, w drugim zaś przypadku zalecałbym indywidualną psychoterapię ukierunkowaną na osłabienie lub całkowite zniesienie pani objawów nerwicowych (napięcie, lęk)

Zapraszam do kontaktu on-line albo na tradycyjną wizytę będę mógł wtedy postawić trafną diagnozę oraz zaproponować strategię wyjścia z problemu.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.