Niejasne alergie, zaburzenia odporności i Hashi - do jakiego specjalisty sie udać?

5 odpowiedzi
Witam! Mam problemy z odpornością / alergiami / tarczycą / wchłanianiem i ne mam pojęcia, do jakiego specjalisty udać się z tym zestawem, aby w końcu uzyskać pomoc. Objawy dot. górnych dróg oddechowych/alergii: całoroczny alergiczny nieżyt nosa, bardzo męczący i uciążliwy; notorycznie zapchane zatoki (po każdym przeziębieniu). Często egzemy. Niska odporność na infekcje i zero walki z infekcjami. Brak reakcji alergicznych natychmiastowych, wszystko dzieje się z opóźnionym zapłonem. Wyniki badań: testy skórne i z krwi na alergeny IgE - NIC. (w dzieciństwie coś tam wychodziło, ale od kilku lat testy wychodzą zerowe). Wymaz z gardła / nosogardła - NIC. Tomografia zatok - wszystko ok. Badania laryngologiczne - "typowe śluzówki alergika"! Reakcja na leki antyhistaminowe i sterydowe do nosa: żadna lub prawie żadna. Egzemy goją się od maści typu Bedicort. Równolegle: Początkowy etap Hashimoto (ATPO 155, TSH 2,57, FT4 24,4; wynik USG z Dopplerem - przewlekłe autoimmun. zapalenie tarczycy, jeden mały guzek). Niejasne zaburzenia trawienia / wchłaniania (testy na celiakię negatywne, brak możliwości zrobienia gastroskopii z powodu kataru). Niedowaga. Niedobory witamin. Ogólne osłabienie i marazm. Mam 33 lata. Wszystkie objawy / problemy (poza hashimoto) miałam od zawsze, ale nigdy nie zostały skutecznie zdiagnozowane, a wieloletnie leczenie alergii nie przynosiło efektów. Obecnie czekam na kolejną wizytę u alergologa i jestem pewna, że znów usłyszę to samo - "Sorry, nie ma alergii, idź do laryngologa". A laryngolog zaleci płukać nos solą i odeśle mnie z powrotem do alergologa. To jest błędne koło i jestem pewna, że w ogóle nie trafiłam do lekarza odpowiedniej specjalności. Pytanie, do kogo iść? Nie musi być refundowane, byle w końcu przyniosło efekty. Bardzo proszę o sugestie.
Proponuję immunolog kliniczny, celem poszerzenia dgn. zaburzeń odporności.

Witam. Rzeczywiście trudno ocenić Pani dolegliwości. Jak wynika z opisu dotyczą one kilku narządów dając niedobory i tzw niecharakterystyczne objawy ogólne typu osłabienie itp. Z drugiej strony klinicznie dominuje problem nieżytu górnych dróg oddechowych - nie wiem tylko dlaczego mowa jest o alegicznym skoro wywiad, wyniki badań dodatkowych i efekty leczenia p/alergicznego nie potwierdzają tego rozpoznania. Wydaje mi się, iż biorąc pod uwagę powyższe, a przede wszystkim wielonarządowość objawów wskazana byłaby ocena "całościowa", nie "wycinkowa" specjalistyczna, z diagnostyką ogólnointernistyczną być może w ramach hospitalizacji.
Witam serdecznie,
Zapraszam do Centrum Zdrowej Skóry na ocenę stanu biologicznego organizmu.
Pozdrawiam:).
Piotr Niedziałkowski
Poradnia Immunologiczna
Proszę przesłać to pytanie jak i wszystkie wyniki badań bez danych osobowych na forum.parenting/zapytaj-pediatre.
To darmowy portal można wysyłać pliki badan i jest osobny chat dla każdego pacjenta. Można spokojnie i za darmo porozmawiać bo w tej sytuacji ewidentnie trzeba. Pomogę szybko- ale proszę tak zrobić bo tutaj tak się nie da. Pozdrawiaam