Niedoczynność tarczycy, prolaktyna
2
odpowiedzi
Witam mam 20 lat, 8 miesięcy temu dowiedziałem się, że choruje na niedoczynność tarczycy. Badania hormonalne wykonałem na własną rękę z powodu złego samopoczucia, ciągła senność brak libido, wypadanie włosów i ogólne rozbicie.
Oto pierwsze badania :
TSH 6,16 mIU/ml 0,27 4,2
Tyroksyna wolna FT4 1,52 ng/dl 0,8 1,7
Trijodotyronina wolna FT3 3,43 pg/ml 2,6 5,1
Estradiol 22,13 pg/ml 7,63 42,6
FSH 2,23 mIU/ml 1,5 12,4
Progesteron 0,6 ng/ml 0,1 1,2
Testosteron 5,10 ng/ml 2,80 8,00
[M31] Kortyzol 707,8 nmol/l rano: 171 536 wieczorem: 64 327
[N59] Prolaktyna 499,8 µU/ml 86 324
Testosteron wolny 11,48 pg/ml 4,25 30,37
Endokrynolog wykonał usg płat prawy 6,74 ml 4,58 ml. Stwierdził ze objetosc za mała. Niedoczyność tarczycy.
Przepisał mi letrox 75 na pół roku
Po poł roku czułem się odrobine lepiej (na granicy placebo) ale lepiej.
A więc kontrola i :
Trijodotyronina wolna FT3 5,56 pmol/l 3,93 7,7
Prolaktyna 23,93 ng/ml 4,1 18,4
TSH 3,13 µU/ml 0,51 4,3
Tyroksyna wolna FT4 20,17 pmol/l 12,6 21
Po tych badaniach
Podniesiona dawka do 100 mg letroxu na kolejne pół roku.
Jednak czuje brak poprawy i zrobiłem badania na własną rękę po trzech miesiącach w celu kontroli TSH.
Zamiast spadać, wzrosło.
TSH 3,84 µU/ml 0,51 4,3
Estradiol 42,28 pg/ml 11,3 43,2
FSH 2,67 U/l 1,5 12,4
LH 3,52 mIU/ml 1,7 8,6
Prolaktyna 20,42 ng/ml 4,1 18,4
[O41] Testosteron 4,79 ng/ml 2,8 8,0
Tu nasuwa się pytanie czy dalej ciągnąć zalecaną dawke przez kolejne 2 miesiące czy udać sie do kontroli.
Żadnych zaleceń dietetycznych nie otrzymałem. Miałem żyć tak samo jak dotychczas. Endokrynolog za dużo pytań nie zadawał.
Dodam, że dużo trenuję na siłowni od 3 lat. Łatwo tyje.
Powiedział, że prolaktyna sama wróci do normy po wyrównaniu TSH.
Jednak nie jestem pewien co do tego i boję sie ze takie podwyższanie dawki nie będzie miało końca.
Proszę o poradę co dalej robić bo już sam nie wiem
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Oto pierwsze badania :
TSH 6,16 mIU/ml 0,27 4,2
Tyroksyna wolna FT4 1,52 ng/dl 0,8 1,7
Trijodotyronina wolna FT3 3,43 pg/ml 2,6 5,1
Estradiol 22,13 pg/ml 7,63 42,6
FSH 2,23 mIU/ml 1,5 12,4
Progesteron 0,6 ng/ml 0,1 1,2
Testosteron 5,10 ng/ml 2,80 8,00
[M31] Kortyzol 707,8 nmol/l rano: 171 536 wieczorem: 64 327
[N59] Prolaktyna 499,8 µU/ml 86 324
Testosteron wolny 11,48 pg/ml 4,25 30,37
Endokrynolog wykonał usg płat prawy 6,74 ml 4,58 ml. Stwierdził ze objetosc za mała. Niedoczyność tarczycy.
Przepisał mi letrox 75 na pół roku
Po poł roku czułem się odrobine lepiej (na granicy placebo) ale lepiej.
A więc kontrola i :
Trijodotyronina wolna FT3 5,56 pmol/l 3,93 7,7
Prolaktyna 23,93 ng/ml 4,1 18,4
TSH 3,13 µU/ml 0,51 4,3
Tyroksyna wolna FT4 20,17 pmol/l 12,6 21
Po tych badaniach
Podniesiona dawka do 100 mg letroxu na kolejne pół roku.
Jednak czuje brak poprawy i zrobiłem badania na własną rękę po trzech miesiącach w celu kontroli TSH.
Zamiast spadać, wzrosło.
TSH 3,84 µU/ml 0,51 4,3
Estradiol 42,28 pg/ml 11,3 43,2
FSH 2,67 U/l 1,5 12,4
LH 3,52 mIU/ml 1,7 8,6
Prolaktyna 20,42 ng/ml 4,1 18,4
[O41] Testosteron 4,79 ng/ml 2,8 8,0
Tu nasuwa się pytanie czy dalej ciągnąć zalecaną dawke przez kolejne 2 miesiące czy udać sie do kontroli.
Żadnych zaleceń dietetycznych nie otrzymałem. Miałem żyć tak samo jak dotychczas. Endokrynolog za dużo pytań nie zadawał.
Dodam, że dużo trenuję na siłowni od 3 lat. Łatwo tyje.
Powiedział, że prolaktyna sama wróci do normy po wyrównaniu TSH.
Jednak nie jestem pewien co do tego i boję sie ze takie podwyższanie dawki nie będzie miało końca.
Proszę o poradę co dalej robić bo już sam nie wiem
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Kortyzol i dalej prolaktyna- nadnercza
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zrobić badania w kierunku insulinooporności
Podobne pytania
- Witam moja corka 11 lat od grudnia choruje na przyluszczyce ostra jest po antybiotyku ospen 14 dni metypred 3 miesiace i naswietleniach 25 razy smarujemy masciami z erytromecyna witaminami dalej wychodza nowe wypryski czy to taka choroba ktora jest bez konca , czy jest jakis srodek na ta chorobe…
- Witam, Mam na imię Wojtek, lat 24. Mieszkam w Krakowie, uczę się, pracuję. Do niedawna miałem dziewczynę, z którą niestety musiałem się rozstać, bo przestraszyłem się samego siebie (pierwszy raz tak naprawdę się zakochałem i obydwoje popełniliśmy duży błąd. Przez to ogromne uczucie jakim…
- Witam ważyłam 52 kg i bylam w ciągłym ruchu mialam płaski brzuch. w zeszlym roku wykryto u mnie jamistość rdzenia kręgowego, Jamistość opuszki i zespól chiarii. Choroba ta spowodowała niedowlad lewej części i najpierw jeździlam na wózku a po operacji kraniektomii i laminektomii chodzę z balkonikiem…
- Łuszczyca używam ,,daivobet żel,jednak odczuwam swędzenie.Ponadto jestem na wyjeździe u obcych ludzi no i nie mam warunków do smarowania,leczenia.Czy istnieje możliwość leczenia w szpitalu i zmianę leku?
- Witam. Od ponad miesiąca w nocy budzę sie zlany potem z walącym sercem i panicznym lękiem. W październiku w nocy trafiłem na nocną opiekę bo miałem taki atak, że myślałem że umieram. Lekarz stwierdził nerwicę.W badaniu ekg wszystko w normie poza odwróconym załamkiem bodaj t2/Lekarz rodziny-skierowanie…
- Dzień dobry. 11 dni temu przeszedłem zabieg obrzezania i cały czas utrzymuje się pod żołędzią opuchlizna, tzw. oponka wielkości połowy żołędzi. Czy to normalne? Co można robić, by się jej pozbyć, co Pan może polecić?
- Stosuję krążki dopochwowe Nuvaring. Ze względu na wyjazd, założyłam kolejny krążek bez 7-dniowej przerwy. Powinnam go wyjąć w piątek, czyli za 5 dni (dzisiaj jest niedziela). Przez ostatnie kilka dni plamiłam i wiem, że taki mógł być skutek uboczny noszenia krążków bez przerwy. Wczoraj zaczęłam…
- witam serdecznie.mam problem z lewa reka .zrobilam usg stawu lokciowego ; --Przyczep wspolny prostownikow o niejednolitej echogenicznosci,nieprawidlowy z objawami przewleklego uszkodzenia z hypoechogennym ogniskiem w warstwie wewnecznej o wymiarze 7,1*3,7*8,2mm z czesciowa przebudowa-zwloknienia.W…
- Witam, chce się zapisać na pierwszą wizytę i mam dylemat jaki typ wizyty wybrać. Moimi problemami są: ogólnie pojęta depresja, nie radzenie sobie z docinkami, krytyką, niskie poczucie własnej wartości, wracanie do spraw przeszłych, trudności w nawiązywaniu znajomości, brak chęci do życia. Z góry…
- witam . mieszkam w IE. Osteoarthritis kolana lewego i zlamanie stresowe w stopie lewej. co to takiego co mam robic. Mam problem z chodzeniem. bol nie ustepuje po niczym. W rozpoznaniu niby Reumatoidalne zapalenie stawow seroujemne
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.