niedoczynność tarczycy a sertralina

14 odpowiedzi
Czy podczas przyjmowania leku Eutyrox 50 można jednocześnie stosować lek Asentra w którego składzie jest sertralina?
oba te leki można stosować łącznie

Witam,
Przyjmowanie sertaliny może doprowadzić do wzrostu poziomu TSH. Proponuję po konsultacji z lekarzem dostosować dawkę Euthyroxu do poziomu TSH.
Hormony tarczycy (w tym lewotyroksynę, która jest w preparacie Euthyrox) stosuje się do potencjalizacji (zwiększenia) działania leków przeciwdepresyjnych w przypadku np. lekoopornych depresji. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania obu preparatów jeśli istnieje taka konieczność. Naturalnie należy monitorować stan organizmu pod kątem ewentualnych działań niepożądanych, które mogą wystąpić po każdym leku.
Witam. Oczywiście, że może Pani stosować oba te leki jednocześnie.Lek sertralina (asentra) może osłabiać działanie lewotyroksymy (euthyrox). Wymagane będzie ewentualne dostosowanie dawek euthyroxu oraz dodatkowa kontrola parametrów tarczycowych (TSH ). Pozdrawiam.
Witam, nie są opisywane interakcje pomiędzy sertaliną a Euthyroxem, można stosować równocześnie obydwa leki. Pozdrawiam
Tak.mozna.
Oczywiście, że można .
Sertralina może obniżać skuteczność Euthyroxu, co wymaga konsultacji endokrynologicznej i kontroli laboratoryjnej w celu dostosowania dawek. Jednocześnie w niedoczynności tarczycy mogą występować objawy depresji, a wyrównanie poziomu hormonów tarczycy może skutkować ustąpieniem tych objawów.
Z poważaniem,
Jacek Kordacki
Witam, należy pamiętać, że przy wspòłistniejących jednostkach chorobowych lekarz ocenia, czy ryzyko włączenia leków i ich możliwych interakcji nie przewyższa korzyści z ich stosowania. W przypadku połączenia Eutyroxu z Asentrą może dojść do wzrostu poziomu hormonu tyreotropowego a tym samym spadku hormonów tarczycy . W zaistniałej sytuacji może być konieczna ponowna ocena poziomu hormonów tarczycy i odpowiednie dostosowanie dawki Eutyroxu. Połączenie tych dwóch leków jest powszechnie praktykowane.
Oczywiście. Nie ma przeciwwskazań.
Nigdzie nie znalazłem przeciwwskazań do stosowani razem tych leków.
Tak można. Czasami trzeba jednak dostosować dawkę Euthyroxu. Wskazane są więc częstsze kontrole TSH.
Dzień dobry. Leki te nie wchodzą między sobą w interakcje. Jeśli są wskazania do stosowania obydwu z nich, można je bezpiecznie łączyć. Pozdrawiam.
Witam!
Nie ma przeciwwskazań do takiego połączenia terapeutycznego.
Z poważaniem
W. Łuczkowski