Nie wiem co mi jest, zaburzenie lękowe?

4 odpowiedzi
Jeżeli to jest zaburzenie lękowo napadowe to skąd się to bierze, od czego zależy? Nie mam możliwości konsultacji teraz ponieważ mieszkam za granicą. Przeraża mnie to, jakie mogą być tego skutki, dlaczego tak się dzieje?
Witam, niestety bez osobistego zbadania nie jestem w stanie powiedzieć więcej. Pozdrawiam.

Do powstania zaburzenia lękowego w postaci napadów lęku panicznego mogą się przyczynić: choroby somatyczne (np: choroby serca, anemia, choroby tarczycy), sytuacje stresogenne (emigracja, przeciążenie pracą, problemy rodzinne, zawodowe), występowanie zaburzeń lękowych w rodzinie, uzależnienia. Powinna Pani/Pan zgłosić się do lekarza internisty i potem do lekarza psychiatry.
Przyczyn jest bardzo wiele począwszy od dzieciństwa, wychowania, okoliczności życiowych jak również biologicznych predyspozycji organizmu. Bez badania nie sposób utrafił w bezpośrednią przyczynę. W kwestii nie leczenia zaburzeń lękowych to rokowania nie są najlepsze bo one same z siebie niestety nie przechodzą a z czasem mogą dołączać się inne zaburzenia psychiczne. W szczególności obniżenie nastroju jak również somatyzacje lęku. Dlatego zachęcam do diagnostyki i leczenia.
Zaburzenia lękowe, jak większość zburzeń nerwicowych, mają swoje źródło w podświadomości. Więc nikt na świecie nie jest w stanie samemu tam dotrzeć i odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczyny pojawienia się ich. Dlatego od ponad stu lat psychoterapia jest najsensowniejszą metodą pomocy. Myślę, że "za granicą" (którą?) być może jeszcze łatwiej uzyskać taką pomoc. Skutki już są! Zaburzenia lękowe ograniczają wolność i utrudniają funkcjonowanie codzienne. Lepiej przeto podjąć leczenie!
Powodzenia!