Nie jestem lekarzem, jednak podejrzewam u mojego ojca zaburzenia urojeniowe. Pól roku temu sprzątał z mamą I wpadły mu w ręce stare, stare listy jakie do siebie pisali 50 lat temu, jeszcze przd ślubem. Teraz razem czytali te listy, wspominali I na podstawie tych listów tata wywnioskował, ze mama go zdradziła (co jest kompletną nieprawdą). Od tamtego czasu co jakiś czas, co tydzień, co 10 dni ma do mamy bezpodstawne pretensje , wyzywa ją od świń zdradzieckich, każe jej się wypowadzic, chce dzilić majątek I temu podobne. Epizody te trwają najwyżej 7-8 dni, potem nagle to mija I jest taki miły, jak nigdy nie był. Oczywiście nie chce słyszec o żadnym lekarzu. Oboje mają po 72 lata, od 48 lat są małżeństwem I dopiero od pół roku jest jakiś kryzys. Proszę o odpowiedz, czy dobrze myślę, że to zaburzenie urojeniowe I czy to jest dzidziczne (nie obawiam sie o siebie, tylko czy jego bracia też to mają). Jego dwaj starsi bracia tez sie dziwnie zachowywali - jeden wyzywał swoją żone a drugi twierdzi, ze mój tata ukradł mu pamiatkę po ich ojcu.
Witam,
rozpoznanie zaburzeń urojeniowych w niektórych przypadkach jest jednym z najtrudniejszych rozpoznań w psychiatrii, by je rozpoznać musimy zbadać daną osobę oraz przeprowadzić dokładny wywiad obiektywny od osób na stałe przebywających z pacjentem, takie zachowania niekoniecznie muszą wynikać z urojeń, u osoby 72 letniej mogą być związane np. z organicznymi zaburzeniami osobowości i zachowania, dziedziczymy na pewno wady genetyczne, w przypadku chorób psychicznych możemy mieć genetycznie większą skłonność do zachorowania na pewne choroby, gdy występują one w rodzinie, ale dużo zależy od czynników środowiskowych, zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, czy innych chorób, itd.
Jeżeli ojciec nie chce iść do lekarza wato zacząć diagnostykę od psychologa, czasami tak jest łatwiej dla pacjenta
pozdrawiam

Jeśli Ojciec nie chce iść do psychiatry wówczas w czasie gdy te zaburzenia występują można by zamówić wizytę domową specjalisty psychiatry. Jest to o tyle ważne że gdyby ten rozpoznał zaburzenie urojeniowe to opis takiej wizyty jest wystarczający by złożyć odpowiedni wniosek do sądu rodzinnego o leczenie psychiatryczne bez zgody chorego.

Specjaliści w zakresie leczenia: zaburzenia psychiczne

Ewa Dębska

Ewa Dębska

Psychiatra

Pruszków

Małgorzata Niklasińska

Małgorzata Niklasińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Polkowice

Marcin Dudała

Marcin Dudała

Psycholog, Terapeuta

Warszawa

Urszula Skowrońska

Urszula Skowrońska

Psycholog, Terapeuta

Wrocław

Agata Sobiewska

Agata Sobiewska

Psycholog

Warszawa

Marcin Jasiński

Marcin Jasiński

Psychiatra

Wieluń

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 102 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.