nerwyca lenkowa

8 odpowiedzi
mam takie ważne pytanie robiłam badamia lekarskie bo miałam kołatania serca zawroty głowy i lekarze dali mi do zrozumienia że to może być na tle nerwowym czy to prawda czytałam że to może być nerwica lenkowa
Może być, ale niekoniecznie. W celach diagnostycznych należy udać się do psychiatry lub psychologa.

Pozdrawiam

Wtam Pania
Aby postawic diagnoze konieczna jest wizyta u lekarza np psychiatry czy u specjalisty psychologa. Zapraszam
Witam,
Oczywiście możemy mówić o nerwicy, przy wykluczeniu przyczyn fizycznych dolegliwości, co jak Pani opisuje lekarze już zrobili. Zaburzeniom lękowym często towarzyszą objawy fizyczne, które Pani wymienia. Skuteczną metodą poradzenia sobie z dolegliwościami jest terapia poznawczo-behawioralna, na którą zapraszam do gabinetu. W przypadku silnych stanów lękowych rozwiązaniem jest również farmakoterapia.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, jeśli lekarz ewidentnie wykluczył przyczyny organiczne tych objawów somatycznych- to można przypuszczać, że mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi uogólnionymi (inaczej nerwica lękowa) z towarzyszącymi temu objawami wegetatywnymi, np. przyspieszone bicie serca. podstawą leczenia w większości przypadków powinna być psychoterapia, która poprzez zmianę zachowania i interpretacji własnych objawów i bodźców lękotwórczych pozwala przerwać mechanizm błędnego koła. Psychoterapia pozwala również rozwiązać konflikty intrapsychiczne, które leżą u podłoża wielu zaburzeń z tej grupy. Często stosowaną metodą jest również farmakoterapia – stosowana jako leczenie objawowe, doraźnie wspomagające.
Witam,
W sytuacji którą Pani opisuje gdzie zostały wykluczone przyczyny medyczne, kołatania i zawroty są pewnie pochodzenia emocjonalnego. Czuje Pani objawy emocji w ciele (takimi są np. pocenie się dłoni, ból brzucha czy też te podane przez Panią) a nie wie, nie czuje że tu o jakieś emocje chodzi. To niekoniecznie jest już nerwica. Sprawdzić to Pani może i rozwiązać konsultując się z psychoterapeutą. W gabinecie psychoterapii szuka się, odkrywa jakich spraw to kołatanie i zawroty dotyczą aby móc te sprawy rozwiązać a tym samym zlikwidować objawy które Pani czuje w ciele.
Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Witam,
to prawda, że nerwica lękowa może mieć objawy w postaci kołatania serca, bólów w klatce piersiowej, duszności, czy innych bólów (np. bóle głowy, brzucha, żołądka itd.). Po wykluczeniu poprzez badania chorób somatycznych można skonsultować się z lekarzem psychiatrą, jeśli potrzebuje Pani potwierdzenia w diagnozie.

Pozdrawiam
J.
Witam,
opisywane objawy są charakterystyczne dla nerwicy lękowej. Zwłaszcza to rozpoznanie potwierdzają wyniki badań pracy serca (EKG, echo serca) czy w zakresie zawrotów głowy (USG tętnic szyjnych, czy badania obrazowe głowy takiej jak TK czy RMI). Jeśli te badania są w porządku i lekarze nie widzą przyczyn doznawanych problemów w ciele, to warto porozmawiać ze specjalistą o swoich objawach
Bardzo możliwe, w tym przypadku jest potrzebna Pani bardziej dokładna diagnostyką i wywiad.