nerwica lękowa

3 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem kobietą i mam 26 lat. Od czerwca tego roku występowały u mnie objawy takie jak: stany lękowe, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zlokalizowane najczęściej po lewej stronie, bóle kręgosłupa, zawroty głowy, szybkie bicie serca, dyskomfort w oddychaniu oraz tzw globus histericus. Po badaniach (ekg, rtg klatki piersiowej, morfologia, tsh, obecność pasożytów oraz bolerioza) pani doktor stwierdziła, że to nerwica lękowa i poleciła przyjmować hydroksyzynę, którą brałam przez około miesiąc, po tym czasie odstawiłam bojąc się uzależnienia. Od kilku dni zauważyłam znaczną poprawę, wszelkiego rodzaju bóle ustępują lub są tak rzadkie, że nie zwracam na nie uwagi, duszności choć specyficzne (zlokalizowane w różnych miejscach: raz w krtani, innym razem w płucach albo przypominające ucisk na przeponę) nie są tak dokuczliwe, a uczucie przeszkody w gardle pojawia się zdecydowanie rzadziej. Stany lękowe i napady paniki, które wcześniej nie pozwalały mi wychodzić z domu nie pojawiają się już wogóle. Dużo czytałam na temat nerwicy lękowej i wiem, że jej objawy somatyczne mogą utrzymywać się latami i ciężko jest wyjść z niej samemu bez odpowiedniej psychoterapii czy środków farmakologicznych. Moje pytanie brzmi: czy to możliwe, że w moim przypadku nerwica ustąpiła sama ? Oczywiście nie czuję się jeszcze w pełni zdrową osobą, ale mogę już normalnie funkcjonować. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania, które mogą potwierdzić ewentualną chorobę ? Pozdrawiam serdecznie. Joanna.
Zaburzenia nerwicowe są najczęściej spowodowane czynnikami podświadomymi. Więc psychoterapia może zapobiegać nawrotom. Psychoterapia, a więc oddziaływanie mające na celu, między innymi, udoskonalenie metod radzenia sobie ze stresem. Leczenie farmakologiczne może dać poprawę. Proponuję nie mnożyć badań dodatkowych! Badań laboratoryjnych i obrazowych nie powinno stosować się do "szukania" choroby. Mają one służyć do potwierdzenia lub odrzucenia rozpoznania medycznego.
Pyta Pani: "Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania, które mogą potwierdzić ewentualną chorobę?" A nerwica to nie cierpienie, choroba? Czasem nawet bardziej dokuczliwa niż choroba "somatyczna'! Gdy mam grypę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze to zaburzenia dotyczą mojego ciała. W nerwicy JA SAM jestem wciągnięty w proces, Nie można tego oddać w ręce nikogo innego. Nawet lekarza.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Objawy nerwicy mogą zmieniać swoje nasilenie w czasie. Jest to zależne często od sytuacji, w której znajduje się pacjent, od ilości pracy, trudnych sytuacji.
Odpowiadając na Pani pytanie trzeba stwierdzić , że w przypadku objawów nerwicowych zarówno zakres objawów jak i ich nasilenie w czasie może być bardzo zmienny z okresami ciszy tzn remisji i nawrotów.
Robienie badań, a jeszcze bardziej zasięgniecie opinii lekarza w przypadku występowania niepokojących Panią dolegliwości jest zawsze na miejscu, bo wykluczenie dolegliwości somatycznych przybliża do rozpoznania nerwicy, a to jest chyba najbardziej pozytywne rozpoznanie, bo można to leczyć i nie zagraża Pani życiu.