Nerwica a ciąża

3 odpowiedzi
Witam!
Stwierdzono u mnie nerwicę lękową. Czy branie leku symfaxin 37,5 nie wpłynie niekorzystnie na przyszłe dziecko i ile wcześniej należy odstawić lek przed zajściem w ciąże?
Witam. Przyjmowanie leku Symfaxin 37,5 mg nie wpłynie niekorzystnie na przyszłe dziecko. W mojej opinii może nie zadziałać też w zaburzeniach nerwicowych- to mała, może zbyt mała dawka, chyba że Pani lekarz ma w planach podnieść ją do 75 mg. Leku nie musi Pani odstawiać przed zajściem w ciążę- pozytywny test ciążowy wychodzi już po około dwóch tygodniach od zapłodnienia, do rozwoju łożyska i jego komunikacji z krwioobiegiem matki dochodzi znacznie później. Odstawienie leków po stwierdzeniu ciąży wystarczy, nie ma potrzeby wcześniej. Pozdrawiam.

Ja nie jestem w stanie podjąć decyzji za Panią i Pani lekarza. Sprawa jest, jak Pani już wie, skomplikowana. Podjęcie farmakoterapii w ciąży musi być rozważnie podjęte oceniając stosunek korzyści do ryzyka. Niejednokrotnie stan psychiczny matki też nie jest bez wpływu na płód. Proponuje uzgodnić decyzję z lekarzem leczącym. Tylko ten kto osobiście zbadał pacjenta i postawił rozpoznanie może być tu arbitrem. Istotnym jest to, czy Pani ma do niej(niego) zaufanie!
Pozdrawiam
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania leków psychotropowych w okresie ciąży. Nie wyklucza to jednoznacznie możliwości leczenia w tym szczególnym okresie - o ile potencjalne zyski przewyższają potencjalne ryzyko związane z przyjmowaniem leku. Najbezpieczniej jest zrezygnować z leczenia farmakologicznego przynajmniej w okresie I trymestru . Biorąc pod uwagę, że przyjmuje Pani lek w dawce subterapeutycznej, sugerowałabym planowe zakończenie farmakoterapii i rozważenie podjęcia psychoterapii - równie skutecznej co leki w terapii zaburzeń nerwicowych.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.