Nawracjący trądzik po 2 kuracjach izotekiem

5 odpowiedzi
Mam 25 lat i od ponad 10 lat problem z nawracającym trądzikiem. Przez ten czas wypróbowałam wszystkie możliwe kremy z apteki, później maście, antybiotyki i na koniec 2 kuracje izotekiem. Pierwsza z nich trwała ok. 9-10 miesięcy druga z większą dawką 7, dlatego że mój organizm poza wypadaniem włosów dość dobrze tolerował większą dawkę. Jednak po mniej więcej roku od kuracji 1 i 2 trądzik nawracał. Dodatkowo gdy odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, które musiałam brać w trakcie kuracji, wyprysków było jeszcze więcej. W tym momencie jestem już 2 lata po ostatniej kuracji i 8 miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Wyglądam strasznie na całej buzi mam krosty. Część z nich jest ropna, reszta to podskórne, bolące gule. Jestem załamana byłam kolejny raz u dermatologa i dostałam po raz 3 kuracje doustną antybiotykiem. Po 5 miesiącach brania antybiotyk niestety nie pomógł. Zlecono mi zrobienie badań hormonalnych i stwierdzono u mnie PCOS. Jednak usłyszałam od lekarki, że nie jest na tyle źle, żeby go leczyć, szczególnie jeśli nie chcę brać hormonów. A co do trądziku, to jest on nie uleczalny i jest jej przykro. Ewentualnie może mi przepisać 3 raz izotek. Nie wiem co robić nie chcę brać 3 raz czegoś co już 2 razy mi nie pomogło do końca. Proszę o pomoc.
Ogólny stan zdrowia w tym zdiagnozowy PCOS ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie także stan skóry. Aby w pełni ocenić dalsza drogę postępowania wskazane jest badanie w gabinecie oraz ocena wyników badań. Zapraszam

Mogłyby pomóc peelingi lekarskie, ale muszą być systematycznie powtarzane.
Dzień dobry , nasilone zmiany skorne mogą występować w rozpoznanej u Pani jednostce chorobowej. Rownoczasowa opieka dermatologa i ginekologa jest wskazana. Jesli aktualnie jest Pani negatywnie nastawiona do leczenia hormonalnego oraz izoteretynoina do rozwazenia bylyby zabiegi zakresu medycyny estetycznej np peelingi z kw salicylowym ktore moglyby polepszyć stan skory.
Problemem głównym w Pani przypadku są zaburzenia hormonalne związane z zespołem jajników policystycznych. W takiej sytuacji jest kilka możliwych dróg wyjścia. Sama kuracja izotekiem nie wystarczy i trądzik może nawracać, tym bardziej, że te leki działają w około 80% przypadków, choć są najskuteczniejszą metodą leczenia. Niestety nie mam możliwości zbadania Pani ale zaleciłabym połączenie leczenia z peelingami. Same antybiotyki, hormony lub izotretynoina w Pani przypadku nie będą skuteczne. W wielu przypadkach pomocne jest też leczenie nietypowe izotretynioną w postaci małych dawek w okresach nasilenia objawów choroby od jesieni do wiosny bez zachowania pełnego cyklu terapii. W trakcie kuracji izotekiem, aby uniknąć leków hormonalnych, których nie chce Pani brać konieczne będzie założenie spiralki domacicznej.
Przy tak zlożonym problemie zalecam wizyte u specjalisty. Tylko po dokładnej analizie całości problemu możliwe jest podjęcie najbardziej właściwego leczenia. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska