nawracająca krew z nosa

1 odpowiedzi
Po pracy w polu, w kurzu często mam zatkany nos i leci mi krew do takiego stopnia, że pluję nią.
Zdarza mi się to często nawet jak lekko dotknę nos. Jak zatkam nos wacikiem i zrobię okłady zimne to mija. Muszę cały czas uważać na nos bo nawet lekko uderzę to zaraz leci krew. Jestem z zawodu rolnikiem.
Witam serdecznie!
W odniesieniu do opisywanych dolegliwości są one najprawdopodobniej związane z powierzchownym rysunkiem naczyniowym w przedniej części przegrody nosa.
Bogata sieć naczyń tętniczych w jamie nosowej tworzy dwa sploty naczyniowe: splot Kiesselbacha w przednio-dolnej części przegrody oraz splot Woodruffa – w tylnej części bocznej ściany jamy nosa. W ponad 90% przypadków mamy do czynienia z krwawieniem przednim (najczęściej ze splotu Kisselbacha), ponieważ okolica ta jest szczególnie wrażliwa na wysychanie i urazy.
Być może wystarczy zabieg przyżegania/elektrokoagulacji naczyń przynosowych.
W przypadku pytań/wątpliwości służę pomocą.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl