Napięciowe bóle głowy, migrena, nerwica?

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Od wielu lat borykam się z uciążliwymi bólami głowy, byłam przebadana chyba na wszystkie możliwe sposoby, krew, tomografia, rezonans Doppler i wyszło tyle, że jestem zdrowa jak koń, a głowa ciągle boli. Czasem jest to tępy ból z tyłu głowy nie uniemożliwiający funkcjonowania, ale uciążliwy, czasem są to tak silne bóle głowy, że najmocniejsze leki, które mam nie pomagają. Stosuję kodeinę (efferalgan codeine) - choć ją tylko w przypadkach kryzysowych, bo mam problemy z ukł. pokarmowym przy kodeinie, frimig i paracetamol ( nie mogę ibuprofenu - wywołuje jeszcze gorszy ból głowy). Biorę też Seronil. Prowadzę aktywy tryb życia, ćwiczę, dietę mam powiedziałabym zróżnicowaną i dobrą, nie mam nadwagi... Nie wiem czy to napięciowe bóle głowy, czy migrena, czy nerwica? Jestem dość nerwowa i odczuwam niktóre symptomy obecne przy nerwicy. Do kogo się udać neurolog, psychiatra? Zwiedziłam już troszkę lekarzy i nikt nie umie mi powiedzieć dokładnie co mi dolega, a przede wszystkim mi pomóc. Piszę bo te bóle głowy jednak niszczą mi trochę życie i już mam serdecznie dość chowania się w ciemnym pokoju. Może ktoś mi pomoże...
Witam!
Jeżeli wszystkie badania są prawidłowe to należy poważnie wziąć pod uwagę problemy emocjonalne! Mogą one dawać wszelkie, w tym wymienione przez Panią objawy, natomiast skuteczność leczenia typowymi lekami nie jest satysfakcjonująca, lub jest żadna, co jeszcze bardziej "nakręca" spiralę doznań i frustracji. Wskazana porządna konsultacja psychiatryczna, odpowiednie leczenie farmakologiczne i odpowiednia psychoterapia. Nie możemy się poddawać jeżeli jeden lek lub jedne metoda nie daje odpowiedniego efektu - szukamy metod korzystniejszych! Sprawa jest wieloletnia i na efekt trzeba będzie być może trochę poczekać.
Z wyrazami szacunku W. Łuczkowski.

Często bóle głowy mają złożoną etiologię : wrodzone skłonności dziedziczne, jak w migrenie ; nadmierne napięcie emocjonalne, napięcie mięśni, nadmiar obowiązków i stresów, problemy w pracy i w domu; zaburzenia nerwicowe, lękowe i depresyjne; i wiele innych przyczyn... Wskazana pełna konsultacja, kompleksowa ocena stanu zdrowia i nastroju. Ważne prowadzenie dzienniczka bólów głowy i rejestru zażywanych leków ,
To ułatwi ocenę problemu.Pozdrawiam i zapraszam
Jedynie co mogę zaproponować to kolejną wizytę u lekarza
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
powtórzę jak mantrę, że nie powinno się stawiać diagnozy bez badania pacjenta, dlatego radzę udać się do neurologa zajmującego się leczeniem bólów głowy (przy niektórych szpitalach akademickich są poradnie specjalistyczne, zajmujące się to problematyką). Tym bardziej, że została Pani ,,przebadana' i uznana za ,,zdrową jak koń" (porównanie niezbyt trafne, ponieważ owo zwierzę jest wyjątkowo słabego zdrowia, ale to zupełnie inna sprawa).
Ból z tyłu głowy może być pochodzenia mięśniowego - to ten o charakterze napięciowym, niekiedy wiązany z kręgosłupem szyjnym. Wtedy można rozważyć tło psychosomatyczne. Tym bardziej, że pojawił się inny fakt - ,,biorę też Seronil"!! Kto go Pani zaordynował, dlaczego, jak długo (jeżeli to pierwszy incydent to należy brać min. 6 miesięcy, a przy powtórnym nawet przez cały rok! Może właśnie to jest podstawowa przyczyna owych dolegliwości? Czyli to tło należałyby wykluczyć!
dr Andrzej Żytkowski
W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu; lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, nasilające, objawy towarzyszące, wiek, inne choroby, przyjmowane leki itd... itd…
leczenie zależy od rodzaju bólu głowy oraz częstotliwości jego występowania.
Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy.
W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne ( nie Seronil), kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
W niektórych rodzajach bólu głowy dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej. W przypadku szyjnopochodnych bólów głowy lub neuralgii potylicznej dobrym rozwiązaniem jest blokada albo termolezja.